Kosova’da Dışişleri Bakanlığı personeli, anayasal düzenin iadesini talep etti  

Kosova Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan Dış Hizmet Sendikaları Derneği üyeleri,  Dışişleri Bakanlığı önünde bu bakanlıktaki suistimallerle ilgili protesto eylemi düzenledi.

Bakanlığa yönelik  bir dizi talepte bulunan protesto eylemini örgütleyenler, Dışişleri Bakanlığı’nda anayasal düzenin ve meşru yasallığın derhal geri getirilmesi için çağrıda bulundu.

Dışişleri Direktörü Albert Prenkaj, sürekli baskı olduğunu belirterek,  bu bakanlıkta şantaj sisteminin kurulduğunu, bu nedenle kendisine göre bu işleyişin Anayasa’ya aykırı olduğunu ve Dışişleri Bakanlığı’nda güvenli çalışma ortamının olmadığına dikkat çekti.

Prenkaj konmuşmasında, “protesto etmek için dışarı çıkmaya korkan diğer birçok yetkili, “Sendika birliği bugün bu bakanlıktaki gelişmelerden duydukları memnuniyetsizliği ve öfkeyi ifade etmek için eylem düzenledi. Protesto, bu bakanlığın  yönetimine memnuniyetsizliğimizi  ifade etme eylemidir. Yaşananlar emsalsiz. Hepimizin üzerinde bir baskıya tanık oluyoruz ve korktukları için ayrılan meslektaşlarımızı gördük. Bu işleyiş Anayasa’ya aykırıdır. Bu kurumda güvenli bir ortam yoktur. Sendika Derneği ,anayasal düzenin derhal dış hizmete iade edilmesini, dış hizmet için yeni bir kanun çıkarılmasını, sendikal faaliyete yönelik saldırının durdurulmasını, meslekten olmayanların görevden alınmasını, dış hizmet için yeni bir kanun çıkarılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ali Gashi de Bakanlığın  yasaları çiğneyerek, diplomatlara yönelik ihlaller yaptığını söyledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

TİKA’dan Kuzey Makedonya’ya tarım ekipmanı desteği

Read Next

Arnavutluk’ta FETÖ iltisaklı ana okulu kapatıldı