“Bölgesel kalkınma alanında kaydedilen başarılar ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’nın stratejik yönelimleri” konulu yıllık konferans düzenlendi.

Bölgesel Kalkınma Bakanlığı, “Bölgesel kalkınma alanında kaydedilen başarı ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’nın stratejik yönelimleri” üzerine yıllık Konferans düzenledi. Konferans bugün  online platformda Bölgesel Kalkınma Bakanı  Enis Kervan, Bölgesel Kalkınma Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Besim Kamberaj, beş bölgesel kalkınma ajansının yönetim kurulu başkanları, Ştime, Gilan, Skenderaj, İstog ve Rahoça belediye başkanları, Kosova İstatistik Ajansı ve belediyelerin ekonomik kalkınma alanıyla ilgili temsilcileri/ müdürleri yanısıra Uluslararası stratejik işbirlikçilerinden USAID, GIZ, EBRD, UNICEF Ve Yerel işbirlikçilerinden olan Bölgesel Kalkınma Ajansı temsilcileri, KLGI Enstitüsü ve ekonomi operatörü AXA katılımlarıyla gerçekleşti.

Söz konusu konferansın gerçekleştirilmesinin amacı, bölgesel kalkınma bakanlığının kaydettiği başarıyı MARD’nin bölgesel kalkınma alanında ilgili bakanlıklar, belediyeler ve belediyeler ile kurumlar arası işbirliği, stratejik ortaklar ve sivil toplum ile işbirliği alanında bugüne kadar elde edilen başarıları sunmak olarak açıklandı.

Bu vesileyle Bölgesel Kalkınma  Bakanlığı, bölgesel kalkınma alanında önümüzdeki 10 yıl için stratejik hedeflerini de sundu. Konferansın açılışını Bölgesel Kalkınma Bakanı  Enis Kervan’nın yaptığı konferansta 2018’den 2020’ye kadar kaydedilen tüm başarılardan ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’nın  vatandaşların dengeli sosyo-ekonomik yaşamını dengelemek amacıyla  bölgeler arası ilgili belediyelerle ve kurumlarla birlikte çalıştığının vurgusu yapıldı.

Bölgesel Kalkınma Bakanlığı, ilgili bakanlıklar, ASK ve belediyelerle işbirliği sayesinde, sosyo-ekonomik analiz ile merkezi ve yerel düzeydeki sermaye yatırımları ve ilgili bakanlıkların özel sektöre desteğini yansıtmayı başardı. Her yıl sivil toplum kuruluşlarının çok sayıda projesine destek verildi. Tüm bunlar politika oluşturmayla ilgili faaliyetlerimizi kapsayan veya iş projesi tekliflerinin değerlendirmelerini kapsayan komitelere dahil edildi. Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile işbirliğinde, Kosova’daki ekonomik bölgelerin işleyişi hakkında iyi bir analiz yapılmıştır. Bu işbirliği için bahsedilen kurumlara teşekkürlerini sunan Bakan Kervan, bu yıl Kosova’da EBRD, UNICEF gibi stratejik ortaklar / uluslararası kuruluşlarla iyi bir işbirliği kurmayı başardığımızı, USAID ve GIZ ile işbirliği tasarlama sürecinde olduğumuzu sözlerine ekledi.

Bakan Kervan, stratejik yönelimlerin sunumu çerçevesinde bölgesel kalkınma alanında hukuki ve alt hukuki paketin hazırlanması ve Kosova’daki beş (5) kalkınma bölgesinde dengeli bölgesel kalkınma alanında tanıtım çalışmalarının gerçekleştirilmesi için işbirliği yapılacağını vurguladı. Aynı zamanda bakanlık olarak Kosova’daki tüm bölgelerin ekonomik ve insan kaynaklarınının da tanıtımının yapılacağını ve önümüzdeki yıllarda belediyeleri, özel sektörü ve sivil toplumu desteklemeye devam edeceğimiz bildirildi. Bakan Kervan ayrıca, pandemi içinde olduğumuz bu durumun bir an önce atlatılmasını ve mevcut fiziksel iletişim biçimlerine dönülmesini diledi.

Bakan Kervan’dan sonra konferansa katılan belediye başkanları Naim Ismaili, Lütfi Haziri, Bekim Yaşari ve İstog ile Rahovça belediye başkanları da konuşma yaptı. Belediye başkanları, Bölgesel Kalkınma Bakanlığını belediyelere birçok sermaye projesinin uygulanması için verdiği destek bağlamında, yapmış oldukları işbirlikleri ve şu anda kötü bir konumda olan özel sektöre vermiş oldukları destek konusunda övgülerini sundular. Katılımcı belediye başkanları, bu bakanlığın yetkisini ve faaliyet alanını dikkate alarak, Kosova Cumhuriyeti Hükümeti’nin bu Bakanlık için bütçeyi artırması gerektiğini vurgulayarak, sermaye projeleri ve özel işletmelere sahip belediyeler için Bölgesel Kalkınma Bakanlığının hibe desteğine devam ihtiyacı olacağının da altını çizdiler. Belediye başkanları, dengeli bölgesel kalkınmayı ilerletmek amacıyla Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ile işbirliğini her yönden sürdürmeye hazır olacaklarını vurguladılar. Belediye başkanlarının ardından uluslararası kuruluşların temsilcileri USAID, GIZ, EBRD, UNICEF tarafından konuşmalar yapıldı.

Konferansta Bölgesel Kalkınma Bakanlığı temsilcileri tarafından bir sunumun yapılması ve değerlendirmelerin ardından konferans sona erdi.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

BM Genel Kurul Başkanı Bozkır: Aşıya adil erişim sağlamamız gerek

Sonraki Haber

AK, kirli hava nedeniyle Bulgaristan’a dava açıyor