Avrupa Komisyonu (AK), ülkemizin Avrupa Adalet Divanı’nın 5 Nisan 2017 tarihli kararının tam olarak uygulanmasını sağlayamaması nedeniyle Bulgaristan aleyhine dava açma kararı aldığını açıkladı.

AK’dan yapılan açıklamaya göre, o zamanki mahkeme kararına göre, Bulgaristan’ın hava kalitesine ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edildi. Ülkede havadaki ince partikül madde değerlerine ilişkin sınır değerlerinin sürekli olarak ihlal edildiği ve ihlal sürelerini azaltmak için uygun önlemler alınmadığı belirtildi.

Dava, gerekliliklere tam olarak uyulmasını sağlayıncaya kadar ilk karardan sonraki süre ve ikinci karardan sonraki süre için para cezalarının uygulanmasına yol açabilir.

Kararı uygulamak için Bulgar tarafının tedbirler alması ve uygulaması bekleniyordu. Ülkemizin sunduğu 2015-2019 dönemine ait verileri, mahkemenin tespit ettiği havadaki ince partikül madde değerlerine ilişkin sınır değerlerinin sürekli olarak ihlal etmeye devam ettiğini doğruluyor.

Karardan üç yıldan fazla bir süre sonra Bulgaristan, tüm hava kalitesi izleme alanlarında AB kurallarının belirlediği sınır değerlere uyumu henüz sağlamadı.

Bulgaristan sınır değerlere uyumu sağlamak için önlemleri ayrı ayrı yerlerde fiilen henüz uygulamaya başlamadığından şimdiye kadar elde edilen sonuçlar tatmin edici değil. Bulgaristan’ın, önlemlerin çoğunun hazırlanmakta olduğunu veya 2024’te yürürlüğe gireceğini bildirdiği anlaşıldı.

Bulgaristan, sağlığı tehlikeye düşüren havadaki ince partikül madde değerlerine ilişkin yıllık ve günlük sınır değerlerinin en çok aşıldığı AB ülkelerinden biri. Yılda toplam 90 gün 2,5 kattan fazla olduğu ölçülen özellikle ince partikül madde değerlerine ilişkin günlük sınır değerleri birçok kez aşıldı.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Kosova’da Bölgesel Kalkınma Bakanlığı “Stratejik Yönelimleri” konulu konferans düzenledi

Sonraki Haber

Türkiye’den Yunanistan medyasına yalanlama