Kosova’da biri çocuk 2 Sırp’ın Noel kutlamaları sırasında yaralanması protesto edildi

Kosova’nın güneyindeki çoğunlukla Sırpların yaşadığı Strpce’de, Ortodoks Noeli’nin kutlandığı 6 Ocak’ta düzenlenen silahlı saldırıda, biri çocuk 2 Sırp’ın yaralanması protesto edildi.

Kosovalı Sırpların en büyük siyasi partisi Sırp Listesi tarafından gerçekleşen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı gösteride, “Biz sadece barış istiyoruz”, “Strpce Sırbistan’dır”, “Avrupa ülkemizin suçu ne”, “Vucic barışı ve Sırpları koru”, “Sırplara yönelik şiddeti durdurun” yazılı pankartlar taşındı.

Sırp Listesi Başkanı Goran Rakic, buradaki konuşmasında, ülkeyi yöneten Başbakan Albin Kurti tarafından yürütülen Sırpların Kosova’yı terk etmesi politikası nedeniyle zor bir dönemden geçtiklerini belirtti.

Sırpların pes etmemesi gerektiğini söyleyen Rakic, “Albin Kurti’nin Sırp karşıtı diktatör rejimine direnmek için en güçlü silahımız barışçıl ve demokratik yollarla mücadelemizdir. İnanın bana birlik olursak kesinlikle kazanacağız. Bizim için bir çözüm yok, atalarımız bu bölgelerde çok daha zor koşullarda hayatta kaldıkları için biz de burada kalıp hayatta kalmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Strpce Belediye Başkanı Delibor Jevtic ise düzenlenen protestoların barışın sağlanmasına hizmet ettiğine dikkati çekerek, “Zor günler geldi. Bugün, Noel’in ikinci gününde, Ortodoks geleneklerine göre kutlama yapmamız gereken zamanda, Noel ağacı getirdikleri ve sadece Sırp olmaları sebebiyle vurulan çocuklarımız için sesimizi çıkarıyor, protesto düzenliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj, Ortodoks Noeli’nin kutlandığı akşam Strpce’de düzenlenen silahlı saldırıya Kosova Güvenlik Gücü mensubunun karıştığını ve Kosova polisi tarafından gözaltına alındığını bildirdi.

Zanlının gözaltı süresi çıkarıldığı mahkeme tarafından “cinayete teşebbüs” suçlamasıyla 30 gün daha uzatıldı.

Saldırı, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti ve ülkede görevli uluslararası temsilciler tarafından da kınandı.

Kosova’nın güneyindeki çoğunlukla Sırpların yaşadığı Strpce’de, Ortodoks Noeli’nin kutlandığı 6 Ocak’ta, hareket halindeki bir araçtan silahla açılan ateş sonucu biri çocuk 2 kişi yaralanmıştı.

AA

Read Previous

Kuzey Makedonya’da 218 hakim açığı var

Read Next

Bakan Akar: Yunanistan yanlış hesap yapmasın