Bakan Akar: Yunanistan yanlış hesap yapmasın

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ile Ege’de yaşanan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlara değinerek, sorunların çözümü ve gerginliğin giderilmesi için barışçıl yol ve yöntemlerin, diyalogun önemine vurgu yaptı.

Yunanistan’ın, “yeni Osmanlıcılık”, “revizyonizm”, “yayılmacılık” gibi kavramlarla Türkiye’ye yönelik suçlama girişimlerine tepki gösteren Akar, “Özellikle Batı’da siyasi karar vericilerin kafasını karıştıracak şekilde bu kavramları kullanarak Türkiye’yi töhmet altında bırakmaya çalışıyorlar. Biz diyoruz ki, bir tarafta istişari, diğer tarafta güven ve güven artırıcı önlemler çerçevesindeki görüşmeler, bunlarla birlikte ayrıştırma usullerine yönelik görüşmeler var. Buyurun gelin, bekliyoruz. Gelmiyorlar. Bununla birlikte yalan yanlış, aslı astarı olmayan iddialarla bize her türlü iftirada bulunuyorlar” diye konuştu.

Yunanistan’ın, 1919’da bazı ülkelerin teşvik ve tahrikiyle Anadolu’ya yönelik işgal girişiminin, Milli Mücadele ile akamete uğratıldığını hatırlatan Akar, şunları kaydetti:

“Biz de onlara ‘Tarihten ders alın, başınızı belaya sokmayın, yeni maceralara girmeyin, başka ülkelerin hak ve menfaati için kendi halkınızın hak ve menfaatlerini heder etmeyin’ diyoruz. Biz Yunanistan’ın tahriklerine kapılmadan hiçbir oldubittiye izin vermeyecek, hakkımızı çiğnetmeyeceğiz. Bu konuda azimli ve kararlıyız.”

Milli Savunma Bakanı Akar, “Yunanistan’ın Girit’te 6 mil olan kara sularını 12 mile çıkarma kararı almaya hazırlandığına” yönelik iddialara da değinerek, “6 milden fazlasını kabul etmeyiz” dedi.

“Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik tehdit olduğuna” dair bazı Yunan yetkililerin söylemlerini de eleştiren Akar, “Biz Türkiye olarak kimseyi tehdit etmedik. Yunanistan’ı hiç etmedik. Türkiye güçlü, güvenilir, etkin bir müttefik. Güçlü Türkiye, güçlü TSK, güçlü NATO, güçlü ittifak. Bunu herkesin bilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantör ülkeler arasında yer aldığını belirten Akar, “KKTC kuruldu, mesele onun tanınması meselesi. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Yunanistan’a diyoruz ki yanlış hesap yapmayın, yanlış yollara girmeyin ve tarihten ders alın. Güvendiğiniz dağlara karlar yağmadan aklınızı başınıza alın. Yanlış hesap Ankara’dan döner” ifadelerini kullandı.

NTV

Read Previous

Kosova’da biri çocuk 2 Sırp’ın Noel kutlamaları sırasında yaralanması protesto edildi

Read Next

Dodik’ten Putin’e “Sırp Cumhuriyeti Nişanı”