Kosova’da 6 bin inşaat şirketine sadece 34 müfettiş

İnşaat sektörünün hızla arttığı Kosova’da 6 bin inşaat firmasını denetlemek için sadece 34 müfettiş görevlendirilmiş bulunuyor.

Şantiyelerde işçi ölüm vakalarının artmasının ardından Özel Sektör İşçileri Sendikası Başkanı Jusuf Azemi yaptığı açıklamada, inşaat şirketlerini denetleyen müfettiş sayısının artırılmasını tale petti.

Ülkedeki işçilerin iş yerindeki can güvenliklilerinin  endişe verici  olduğunu, şirketlerin yüzde 80’inden fazlasnını işyerinde Güvenlik ve Sağlık Ekipmanı Yasası’na uymadığına dikkat çekem Azemi, özel sektör çalışanları konusuyla ilgili olarak  önceki hükümetlerin de sorumlu olduğunu, çünkü bu sektörle yeterince ilgilenmediklerini vurguladı.

“Kosova’nın özel sektör çalışanları  özellikle güvenlik konusunda  hatanın bir kısmı daha önceki hükümetlerde de var çünkü  onlardan bu meseleyle daha ciddi şekilde ilgilenmelerini istedik.” şeklinde açıklama yapan Azemi,  mevcut 34 müfettiş sayısının Kosova’daki 6 binden fazla inşaat firmasını denetleyemediğini söyledi.

Kosova Özel Sektör İşçileri Sendikası Başkanı Jusuf Azemi, denetimlerin  sağlıklı yapılabilmesi için müfettiş sayısının 250 olması gerektiğine işaret etti.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti Başmüftüğü Milli Temel Dini Bilgiler yarışması düzenlendi

Read Next

Mickoski, Onkoloji olayında cezai ve siyasi sorumluluk talep etti