Kosova’da 30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli bir resepsiyonla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101’inci yıldönümü Priştine’de düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonu Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı ve Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Çağdaş Akif Kahraman’ın ev sahipliğinde düzenlendi.

Priştine’deki Büyükelçilik Resmi Konutunda düzenlenen görkemli resepsiyona, İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Milletvekilleri Fidan Brina Jılta ile Enis Kervan, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Türk Temsil Heyeti temsilcileri, Kosova Güvenlik Gücü ile çok sayıda davetli katıldı.

Kosova ve Türk kurum ile kuruluşları temsilcilerini bir araya getiren resepsiyon, saygı duruşunun ardından, Türkiye ve Kosova Milli Marşlarının çalınmasıyla başladı.

Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı çıktı.

Büyükelçi Angılı ingilizce yaptığı konuşmasında, ““101 yıl önce bugün bağımsızlığımızın son ve en büyük savaşı Türk askerinin zaferi ile sonuçlandı. Bağımsızlığımız için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimize göstermiş oldukları fedakarlık için minettarız. Bu, Türkiye’nin modern tarihinde çok önemli bir sayfadır. Çünkü, bizler sadece askeri bir zaferi kutlamıyoruz, aynı zamanda savaşın ardından kalıcı bir barışın sağlanmasını kutluyoruz. Bağımsızlık savaşımızın ardından Lozan Barış Antlaşması’nı imzaladık. Lozan Barış Antlaşması, sınırlarımızın tanınmasını ve uluslararası camianın güçlü bir parçası olmasını sağlamıştır. Bugün, Lozan Barış Antlaşması 100. yılını doldurmaktadır. Avrupa’da sınırlar birçok kez değişti ama Lozan barış antlaşması sayesinde sınırlarımız hiç değişmedi. Zafer Bayramı bizlere sadece savaş için cesareti değil, aynı zamanda kalıcı barış için güçlü bir diplomasinin önemini hatırlatmaktadır. Kalıcı barış bizler için en önemli zaferdir” ifadelerine yer verdi.

Büyükelçi Angılı ardından da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını okudu.
30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonu verilen kokteyl ile sona erdi.Kosovaport

Read Previous

Yunanistan’da 12’nci gününe giren yangınlar yer yer yeniden şiddetleniyor

Read Next

Kiril ve Metodiy Üniversitesi’nde ilk kayıt gününde yoğunluk