Kiril ve Metodiy Üniversitesi’nde ilk kayıt gününde yoğunluk

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te eğitim veren Kiril ve Metodiy Üniversitesi’nde kayıt olma süreçleri bugün başladı.

Yeni akademik yılı kayıtlarının ilk gününde Kiril ve Metodiy ÜniversitesiBilişim Bilimleri ve Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi’nde (FİNKİ) büyük bir yoğunluk oluştu.

Bilişim bölümlerine yoğunluk trendi birkaç yıldır mevcut ve her geçen gün daha fazla lise öğrencisi kariyerlerini bilgisayar becerileriyle geliştirmek istiyor.

Aday öğrencilerin çoğunluğuna göre bilgisayar bilimi en büyük refaha sahiptir ve bu teknolojileri okumayı seçme nedenleri çeşitlidir.

Kiril ve Metodiy Üniversitesi’nin ilanına göre bu akademik yıl için 10.000’den fazla kontenjan mevcut ve kayıt için en çok kontenjan FINKI’ye ayrılmış durumda.

Bazı üniversiteler için ayrılan boş kontenjan sayıları:

– FİNKİ: 1.150 öğrenci

– Hukuk Fakültesi: 1.055 öğrenci

– Matematik Mühendisliği: 1.050 öğrenci

İlana göre 2023/2024 akademik yılı için 10 bin 473 kontenjan mevcuttur. Bunlardan 5 bin 74’ünün bütçeden finanse edilen örgün öğretime katılacak öğrenciler için, 4 bin 439’unun eğitimlerin ortak finansmanı ile örgün öğretime katılacak öğrenciler için ve 960’ının da ikincil öğretime katılacak öğrenciler için olması planlanıyor.

Sonuçları içeren ön sıralama listesi 4 Eylül’de, nihai liste ise yedi gün sonra, yani 11 Eylül’de yayınlanacak. Önümüzdeki iki gün içinde ise 12 ve 13 Eylül’de adayların kayıtları yapılacak

Read Previous

Kosova’da 30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli bir resepsiyonla kutlandı

Read Next

Yılın ilk 6 ayında 5 bin 18 yasa dışı geçiş girişimi engellendi