Kosova’da 18 yaşından küçüklere alkol ve sigara satana para cezası

Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanlığının kararı ile 18 yaşından küçüklere sigara ve alkol satana para cezası uygulanacak. Cezalar, 1000 ila 10 bin Euro arasında değişiyor.

Ticaret ve Sanayi Bakanlığını tarafından yayınlanan kararname ile ticaret müfettişleri satış noktalarında Tüketici Koruma Kanunu’nda yer alan 18 yaşından küçüklere sigara ve alkol satılmaması maddesini uygulama sürecini denetleyecek.
İlk denetim ise, Ticaret ve Sanayi Bakanı Endrit Shala’dan geldi. Priştine’deki bir süper marketi ziyaret eden Bakan Shala, yasanın uygulanıp uygulanmadığını yerinde gördü.

Ziyaret ardından açıklama yapan Bakan Shala, “Tüketici Koruma Kanunu’nda yer alan 18 yaşından küçüklere sigara ve alkol satılmaması maddesinin uygulanmadığını gördüm. Bunun üzerine, ticari müfettişlere denetim emri verdim” dedi.

Yayımlanan kararname ile, 18 yaşından küçüklere, alkol ve sigara satışı denitimi yanısıra, sigara paketlerinin teşiri denetimini de kapsıyor. Kararnamenin tüm Kosova için geçerli olduğunu belirten Bakan Shala, sigara ve alkol bölümlerine 18 yaş sınırı ibarelerinin de yer alması gereğine de vurgu yaptı.

 

Kaynak: Kosovaport.com

Read Previous

Bulgaristan İçişleri Bakanı: Karayolu trafik kazaları %50 oranında azaltılmalı

Read Next

‘Barış yoksa, AB üyeliği de yok’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *