Bulgaristan İçişleri Bakanı: Karayolu trafik kazaları %50 oranında azaltılmalı

Bulgaristan İçişleri Bakanı Mladen Marinov, Bulgaristan Otomobilciler Birliği (SBA) tarafından düzenlenen Güvenli Yollar İçin Birlikte Forumu’nda yaptığı konuşmada,” Karayolu trafik kazaları %50 oranında azaltılmalıdır. Ülkedeki yollar, daha fazla trafik kazasını önlemek ve daha az can kaybı olması için daha güvenli olmalıdır” diye kaydetti.

Forum, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Trafik Dairesi Başkanlığı, Avusturya Otomobil, Motosiklet ve Turing Kulübü (ÖAMTC), Sofya Teknik Üniversitesi ve Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB/ENP) AP Milletvekili Andrey Novakov’un desteği ile organize edildi.

Marinov, Bulgaristan’da karayolu güvenliği meselesinin, ülkenin ulusal güvenliği, halkın sağlığı ve yaşamı için büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Bakan’ın ifadelerine göre çok sayıda faktör yol güvenliğini etkilemekte, en önemli faktörlerden biri sürücülerin ve toplum üyelerinin kişisel davranışlarıdır.

Bakan, otomobillerin teknik özelliklerinin geliştirilmesinin ve hızlarının artırılmasının daha fazla trafik kazasına yol açtığı kanaatindedir.

Marinov, genel sorumluluk ve kurumların sorumluluğundan başka sürücülerin ve yayaların kişisel sorumluluklarının da çok önemli olduğunu belirtti.

Bakan, Trafik Polisinin sorunu çok ciddiye aldığına ve daha fazla güvenlik sağlamak için çalışan sivil toplum örgütleri ile iyi bir iletişim içerisinde olmak için elinden geleni esirgemediğinin altını çizdi.

Ülkemizin Avrupa’da yol güvenliği sıralamasında son sırada yer almasından dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.

Forumda daha Otomotiv İdaresi Yürütme Ajansı (İAAA) Başkanı Boyko Ranovski, Emniyet Genel Müdürü Hristo Terziyski, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Angel Popov ve başka davetliler hazır bulundu.

İçişleri Bakanlığı’nın ülkedeki kazalara ilişkin verilerine göre sadece geçen 24 saatte meydana gelen trafik kazalarında 6 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

5 Kasım 2018 Pazartesi günü itibariyle toplam ciddi kaza sayısı 17’dir.

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Kasım ayı başından itibaren 1 ile 5 Kasım arasında 96 feci kaza yaşandı.

Kazalarda 19 kişi öldü, 124 kişi yaralandı.

Bu yılın başından beri ülke genelinde 5 766 ciddi trafik kazası meydana geldi. Kazalarda
523 kişi öldü, 7 323 kişi yaralandı.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Batı Trakya’da traktörle duvar arasına sıkışan çiftçi can verdi

Read Next

Kosova’da 18 yaşından küçüklere alkol ve sigara satana para cezası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *