Kosova ve Arnavutluk terörle mücadelede kararlı

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, her iki ülkenin vatandaşlarının Suriye kamplarından geri dönüşlerini ve sosyalleşme konusundaki taahhütlerini sürdürme sözü verdi.

Kosova ile Arnavutluk liderleri, bu taahhütlerde, Cumhurbaşkanı Ilir Meta’ nın ABD Dışişleri Bakanlığı işbirliğiyle Tiran ‘da düzenlediği “Barış Aracı Olarak Din” konulu  konferansta bulundu.

Cumhurbaşkanı Thaçi, Kosova’nın aşırılıkçılık ve kökten dincilik unsurlarının oluşturduğu zorluklarla  karşı karşıya kaldığını , ancak  toplum ve devlet olarak anında  ve kararlı şekilde tepki verildiğini söyledi.

Thaçi, “ABD yönetiminin Kosova’yı aşırılıkçılık ve terörle mücadelede bölgesel bir şampiyon olarak değerlendirmesinden gurur duyuyorum. Kosova, aşırılıkçılık ve terörizme karşı koalisyonun aktif ve dinamik bir parçası olmaya devam edecek. Dini cemaat ve uluslararası dostlarla birlikte, dış ülkelerdeki  savaşlardan geri dönenleri yeniden yerleştirmek için çalışıyoruz. Bunun çok hassas bir süreç olduğunu biliyoruz, ancak dikkatli ve kararlı bir şekilde çalışıyoruz ”dedi.

Cumhurbaşkanı Thaçi,  Kosova’nın dini hoşgörüyü sürdürme taahhüdünün , dinin dahil edilmesine izin verilmediği savaştan bu yana çok daha eskilere dayandığını hatırlatarak, “Kosova savaşında dinin yer almasına izin vermedik. Militanlar, herhangi bir dini ideolojinin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin bir parçası olmasına izin vermedi ”dedi.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’daki öğretmenlerin % 45’i emekli oluyor

Read Next

Çavuşoğlu, AB’nin Batı Balkanlar kararını eleştirdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 − 14 =