Kosova-Sırbistan gerilimine neden olan eski Sırp polisin ev hapsi 2 ay uzatıldı

Kosova ile Sırbistan arasındaki tansiyonun yükselmesine ve ülkenin kuzeyinde barikatların kurulmasına sebep olan eski Sırp polis memuru Dejan Pantiç’in ev hapsi 2 ay uzatıldı.

Başkent Priştine’deki Temel Mahkeme, Pantiç’e yönelik ev hapsi tedbirinin uzatılması kararının, Pantiç’in “suç ortaklığında terör suçu” işlediğine dair sağlam delillere dayanan şüphe nedeniyle alındığını açıkladı.

Mahkemeden yapılan açıklamada, “Ön yargılama hakimi, 5 Ocak’ta Kosova Cumhuriyeti Özel Savcılığının talebini dikkate alarak sanık D.P’nin ev hapsi tedbirinin 2 ay süre ile devam ettirilmesine karar vermiştir. Böylece ev hapsi, 9 Mart 2023 tarihine kadar devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

Bildiride ayrıca, sanığın ev hapsi kararına itiraz hakkının bulunduğu belirtildi.

Kosova-Sırbistan gerginliği

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantiç’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, Kosova’nın kuzeyinde 10-29 Aralık 2022 tarihleri arasında kurdukları barikatlarla yolları trafiğe kapatmıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın kuzeyinde Pantiç’in tutuklanmasına tepki olarak kurulan barikatların, tutukluluk kararının ev hapsine dönüştürülmesinden sonra kaldırılması yönünde çağrı yapmıştı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

AA

Read Previous

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, İngiltere’nin Batı Balkanlar temsilcisiyle görüştü

Read Next

Bosna Hersek’in Osmanlı mirası eğitim kurumu Gazi Hüsrev Bey Medresesi 486 yaşında