Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, İngiltere’nin Batı Balkanlar temsilcisiyle görüştü

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, resmi ziyaret için Kosova’da bulunan İngiltere’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Lord Stuart Peach ile bir araya geldi.

Osmani’nin Peach ile görüşmesi, Kosova’nın başkenti Priştine’deki Cumhurbaşkanlık binasında basına kapalı gerçekleşti.

Kosova Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, görüşmede Osmani’nin, NATO’nun kilit bir üyesi ve Kosova’nın tarihsel bir ortağı olan Büyük Britanya’dan Kosova’nın güvenlik sorunları konusunda daha fazla katılım talep ettiği bildirildi.

Osmani’nin, Kosova’nın Sırbistan ile diyalog konusunda sürekli yapıcı taraf olduğunu ancak “Sırbistan’ın, Kosova’yı istikrarsızlaştırmaya çabalarken odak noktasını diyalogdan uzaklaştırdığını” söylediği aktarıldı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Osmani, uluslararası toplumdan, bu tür eylemleri kınamasını, saldırgan tarafla diğer tarafı eşit tutmadan, Sırbistan’ın Kosova’yı istikrarsızlaştırıcı eğilimlerine karşı benzersiz bir duruş sergilemesini istedi.” ifadelerine yer verildi.

Peach, Kosova ziyareti kapsamında, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile de görüşme gerçekleştirdi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in, 9 ülkenin Kosova’nın tanınmasını geri çektiği iddiası

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı, yayımladığı açıklamada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in bazı ülkelerin Kosova’nın bağımsızlığını tanımasını geri çektiği yönündeki iddiasını reddetti.

Bakanlığın açıklamasında, “Bu iddia, devletlerin farklı düzeylerdeki temsilcileriyle yapılan kişisel görüşmelerden ve ülkemizin önemli partnerleriyle yapılan istişarelerden sonra bile doğrulanmamıştır.” ifadelerine yer verildi.

Vucic, dün düzenlediği basın toplantısında, Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanıyan Somali, Burkina Faso, Gabon, Esvatini, Libya, Gine, Antigua ve Barbuda, Saint Lucia ve Maldivler’in tanımalarını geri çektiklerini açıklamıştı.

Kosova, Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği’nin ülkeye girişine izin verdi

Öte yandan Kosova Başbakanlık Ofisi, 7 Ocak’ta kutlanan Ortodoks Noel ayinine katılması için Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC) Patriği Porfirije’nin ülkeye girişine izin verildiğini açıkladı.

Açıklamada, Porfirije’nin Kosova’ya korumaları olmadan geleceğini bildirmesi, “Kosova’nın Sırbistan’dan daha güvenli bir ülke olduğunun bir başka kanıtı” olarak yorumlandı.

Patrik Porfirije’nin Aralık 2022’de Kosova’yı ziyaret etme isteği, Kosova hükümeti tarafından ön şartlar sunularak kabul edilmemişti.

AA

Read Previous

Yunanistan’ın Türk balıkçı teknelerini tacizini Sahil Güvenlik önledi

Read Next

Kosova-Sırbistan gerilimine neden olan eski Sırp polisin ev hapsi 2 ay uzatıldı