Kosova-Sırbistan diyaloğunda yeni çerçeve var mı?

Arnavutluk medyası hafta sonunda, Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecinde “yeni çerçeve anlaşması” hazırlandığını iddia etti.

Söz konusu iddialara göre, Kosova ve Sırbistan arasında anlaşma 2023 yılında imzalanacak.
Haberde yer alan iddialara göre, Avrupalı ​​elçiler Priştine ve Belgrad’da Kurti ve Vuçiç’e, tarafların önümüzdeki yıl içinde ilişkilerin normalleşmesi konusunda bir anlaşmaya varmalarının istendiği bir belge sundular. Bu belgede, Sırbistan’ın bağımsız bir devlet olarak Kosova gerçeğini fiilen kabul ettiği, ancak resmi olarak tanımadığı yer alıyor. Belgede ayrıca, daha sonraki bir aşamada, varsayımsal olarak 10 yıl sonra, AB genişlemeye ve Batı Balkanları da dahil etmeye hazır olduğunda, her iki ülkenin AB üyeliği için bir ön koşul olarak karşılıklı tanıma anlaşmasına varılacağı da yer alıyor.

Avrupa Birliği yetkikileri ise Pazar günü, Kosova ve Sırbistan’a müzakereler için yeni bir çerçeve sunulduğu yönündeki haberler hakkında yorum yapmadı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Peter Stano, “Genel bir kural ve ilke olarak, medya tarafından iddia edilen belgeler hakkında ne özgünlük ne de içerik açısından yorum yapmıyorız” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Arnavutluk’ta yakalanan Emre Olur Türkiye’ye götürüldü

Read Next

Komsic’ten Schmidt’e: Seçim reformunu kendi ülkenizde yapıp size kaç Türk oy vermiş bakın