Komsic’ten Schmidt’e: Seçim reformunu kendi ülkenizde yapıp size kaç Türk oy vermiş bakın

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Zeljko Komsic, Alman siyasetçi Christian Schmidt’in Bosna Hersek Federasyonu entitesinin seçim sisteminde değişiklik planlarını eleştirdi.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’i kendi ülkesinde dayatma yoluyla bir seçim reformu gerçekleştirmeye davet eden Komsic, “Orada kaç Türk, kaç Müslüman veya kaç Katolik veya Protestan kendisi için oy kullanmış saymaya çalışsın” diye konuştu. Schmidt’in böyle bir şeyi Almanya’da yapamayacağını söyleyen Komsic, Bosna Hersek’te böyle bir yasal düzenlemeye karşı olan insanların sayısının bir milyondan fazla olduğuna dikkat çekti.

Saraybosna’da Yüksek Temsilcilik Ofisi (OHR) önünde gerçekleştirilen protesto gösterilerini hatırlatan Komsic, kimsenin etnik kimliği yüzünden ayrımcılığa uğramadığı ve milli ve dini kimliğine bakılmaksızın herkesin eşit olduğu bir Bosna Hersek için savunmadan hücuma geçme sözü verdi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliği için tekrar aday olan Komsic, HDZ’nin talepleri çerçevesinde gerçekleştirilecek bir seçim yasası reformunun Hırvatistan ve Sırbistan’ın savaş döneminde Bosna Hersek’i bölmeye yönelik emellerine hizmet edecek bir yaklaşım olduğunu ileri sürdü.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova-Sırbistan diyaloğunda yeni çerçeve var mı?

Read Next

Üç yıl önce başladığı judoda Balkan Şampiyonası’na çıkacak