Kosova Meclisi Kosova’nın  yurt dışına asker göndermesi teskeresini oyladı.

Meclis 92 evet oyu ile, Kosova Güvenlik Kuvvetleri askerlerinin,  ABD birlikleriyle birlikte barışın korunması görevine  gönderilmesi kararını  onayladı.

Kosova Meclisi genel kurulu olağanüstü toplanarak, Kosova Güvenlik Kuvvetleri (FSK)  birliklerinin barışı koruma misyonunda yer alabilmek için ABD’nin  İowa Eyaleti’ne gönderilmesine  lehte oy kullandı.

Tarihi olarak nitelendirilen oylama öncesinde milletvekillerine hitap eden Kosova Başbakanı Avdullah Hoti, Kosova Hükümeti’nin , KSF’yi İowa’ya göndermek için tüm usul ve hukuki işlemleri üstlendiğini belirtti.  Kosova  Hükümeti’nin , yasal gerekliliklere göre, kararını Kosova Meclisine gönderdiğini kaydederek, “ bugün hep birlikte, üzerimize düşen sorumluluklarımızla yüzleşebileceğimizi dünya dostları önünde tasdik etmeye davet ediyorum. Bu öneriye oy vererek, Kosova Cumhuriyeti’nin uluslararası güvenliği yolunda yeni ve son derece önemli bir sayfa yazacaksınız” ifadesini kullandı.  Başbakan Hoti,  Kosova halkının  da barışı koruma misyonlarının önemini anladığını vurguladı.

Savunma Bakanı Anton Quni de oylamadan önce konuşarak,  ABD’nin barışı koruma misyonlarında Kosova Güvenlik Kuvvetleri  ile işbirliği talebine övgüde bulundu.

FSK, üst üste yedinci kez Kosova’nın en güvenilir kurumu olarak seçildi.

Kosovaport.com

Önceki Haber

Bulgaristan’da 2020 yılında vergi gelirleri rekor düzeye çıktı

Sonraki Haber

Yunanistan’da vaka sayısı 140 bini geçti