Milli Gelirler Ajansından (NAP) yapılan açıklamada NAP’ın 2020’de gelirlerinin planlanandan 700 milyon levanın üzerinde ve önceki kriz olmayan 2019’a göre 1,1 milyar levanın üzerinde daha fazla olmak üzere yaklaşık 25 milyar leva olduğu bildirildi.

NAP’a göre, koronavirüs krizine rağmen işletmeler ve vatandaşlar vergilerini ve sosyal güvenlik primlerini aksatmadan ödedi. NAP İcra Müdürü Galya Dimitrova, “2020, diğer şeylerin yanı sıra vergi konusunda net bir dayanışma yılı oldu. Bazı ekonomik sektörler sert darbe aldı, diğerleri patlama yaşadı, ancak genel olarak zorluklara rağmen işletmeler ve vatandaşlar vergi ödeme taahhütlerini dürüstçe yerine getirdiler. Bunu takdir ediyoruz” dedi.

Geçen yıl 2019’a göre yaklaşık % 5 civarında olan hazine gelirlerinde artış eğilimi korunuyor.

2020 yılında toplam vergi gelirleri 14 milyar leva. Bu miktarın 2,6 milyar levadan fazlası işletmeler tarafından kurumlar vergisi, 3,7 milyar levası ise kişisel gelir vergisi olarak ödendi. Katma değer vergisinden elde edilen gelirler 7,6 milyar leva, 2019’da ise 6,8 milyar leva idi.

Sosyal güvenlik primlerinden elde edilen toplam gelir miktarı 10,6 milyar leva. Bu miktarın 6,3 milyar levası sosyal sigorta primleri, 2,7 milyar levası sağlık sigorta primleri ve 1,5 milyar levası ek zorunlu emeklilik sigorta primlerinden elde edildi.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

DSÖ, Kovid-19’un kökenini araştıracak bilim heyetinin Çin’e girişine izin verilmediğini duyurdu

Sonraki Haber

Kosova Meclisi’nde tarihi oylama