Kosova Meclisi, eğitimde greve çözüm arıyor

Dün toplanan Kosova Meclisi milletvekilleri, dördüncü haftasına giren eğitimdeki grevle ilgili tartışmayı sürdürdü.

Muhalefet partilerinin milletvekilleri, Kosova Hükümeti’nden ülkedeki eğitim sektöründe grevi sona erdirmek için çözümler önermesini istedi. Muhalefete milletvekilleri,  çocukları okula geri göndermenin  Hükümetin yükümlülüğünde olduğunu hatırlattı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, eğitimde grevin tartışıldığı oturumda, eğitim sendikacılarının tüm “makul taleplerinin” ele alındığını söyledi.

Yemek sepeti fiyatlarının arttığını ve enflasyon olduğuna dair  grev konseyinin şikayetlerini makul karşıladığını ancak bunun çözüm yolunun, sendikaların talepleri  olmadığını ve bunları yerine getiremeyeceğini söyledi.

Sendikaların kesin talebinin Maaşlar Yasası geçene kadar öğretmenlere  ayda 100 Euro verilmesi olduğunu hatırlatan Kurti, bunun nedeninin  temel gıda sepetinin daha pahalı hale gelmesinin  doğru olduğunu ancak, Maaaşlar  Yasası çıkana kadar eğitimcilere  ayda 100 euro verilmesinin mümkün olmadığını yineledi.

Enflasyonla başa çıkmak için  vatandaşlara yardım paketini zaten onayladıklarına işaret edenj Kurti, bu paket aracılığıyla Hükümetin , bu aydan itibaren tüm kamu sektörü çalışanlarına ek 50 Euro tahsis ettiğini kaydetti.

Ancak sendikacılar bu miktarın yetersiz olduğunu bildirdi.

Grev, yaklaşık 300 bin öğrenciyi okulun dışında bıraktı ve öğretim sürecinin başlaması için olası bir tarih yok.

Muhalefet partilerinden  Kosova Demokrat Partisi (PDK) Gebel başkan Yardımcısı  Enver Hoxhaj, Başbakan Albin Kurti’den sendikalarla diyaloğa geri dönmesini ve grevi sona erdirecek ve çocukları okullara geri gönderecek bir çözüm bulmasını istedi.

PDK, grevle durumun önündeki engeli kaldırmak için Hükümetin Kosova Bağımsız Sendikalar Birliği (BSPK) ile 48 saat içinde diyalog kurmasını gerektiren bir karar önerdi.

Vetëvendosje Hareketi Parlamento Grubu Başkanı Mimoza Kusari-Lila, çocuklara verilen zararın onarılamaz olduğunu belirterek  Grev Konseyi’nden grevi durdurmasını istedi.

Kosova’daki ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin mevcut maaşı 470 Euro iken, yeni yasayla bu maaşın 620 Euro’ya ulaşması bekleniyor.

Ortaokul öğretmenleri şu anda 530 Euro alıyor ve bu miktarın 696 Euro’ya çıkması bekleniyor.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Arnavutluk’ta FETÖ iltisaklı kolej kapatıldı

Read Next

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt: Uluslararası toplum seyirci kalmayacak