Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkiler ele alınıyor

Kosova Demokratik Enstitüsü, “Kosova ile Sırbistan arasındaki  ilişkilerde yeni ivme: İleriye giden yol nedir?” konulu bir tartışma toplantısı düzenliyor. Toplantıya sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile yabancı ülkelerin Kosova’daki büyükelçileri katılıyor.

Toplantıda,  Kosova-Sırbistan ilişkilerindeki mevcut durum, ülkenin kuzeyindeki dört belediyedeki kurumların yerel Sırplar tarafından terk edilmesinden sonra ülke içindeki duruma özel vurgu yapılarak tartışılıyor.

Toplantıda söz alan Vetëvendosje Hareketl (LVV) Parlamento Grubu başkanı Mimoza Kusari Lila, Kosova’da demokratik açıdan değişiklikler olduğunu, Sırbistan’da durumun aynı olmadığını belirtti.

Önceki sürecin bu iki devlet arasındaki ilişkilerin normalleşmesini getirmediğini ifade eden Kusari- Lila,  aksine Kosova için ağırlığı artan talepler olduğunu söyledi.

“Sırbistan kendisini, entegrasyon sürecini ve diğer süreçleri ileriye taşıyan bir ülke olarak sunmaya çalışıyor.” ifadesine kullanan Kusari-Lila,Fransız-Alman planından da bahsederek,  planın bu iki ülkeye değil, ABD’nin desteğiyle Avrupa’ya ait olduğunu vurguladı.

Kusari-Lila, söz konusu planın nihai çözümü içerdiği, genel normalleşme sürecinin iki aşamaya bölünmüş olduğuna dikkat çekti.

Kosovaport

Read Previous

Arnavut İttifakı Genel Başkanı Taravari, Başbakan Kovaçevski ile görüşecek

Read Next

Vasilevo Belediye Başkanı Andonov’dan İstanbul ziyareti