Kosova ile Arnavutluk arasında 19 anlaşma imzalandı

Kosova ile Arnavutluk Bakanlar Kurulları’nın Priştine’de bugün düzenlenen ortak toplantısında, iki ülke arasındaki ilşikileri ileriye taşıyacak 13 anlaşma imzalandı.

Bir çok alanda işbirliği yapılmasını öngören anlaşmalar şöyle:

Eğitim Bakanlıklarının Anlaşmaları

Arnavutluk Eğitim Bakanı Evis Kushi ve Kosova Eğitim Bakan Yardımcısı Dukagjin Pupovci, iki ülke arasında yükseköğretim alanında anlaşmanın uygulanmaya başladığını duyurdular.

Bu anlaşmaya göre, yeni eğitim-öğretim yılından itibaren Gjirokastra’dan Mitroviça’ya kadar 19 Arnavut devlet üniversitesine  öğrenci kayıt işlemleri eşit olarak yapılacak.

İçişleri Bakanlıklarında Yapılan Anlaşmalar

Kosova ve Arnavutluk İçişleri Bakanları Xhelal Sveçla ve Blendi Çuçi, iki ülke arasında sınırın serbest geçişine ilişkin anlaşmaların uygulanacağını duyurdu.

Anlaşma göre devlet bayramları ve hafta sonu günlerinde sınırlardan geçişler serbest olacak.

Maliye Bakanlıklarının Anlaşmaları

Gümrük alanına ilşikin olarak, malların geçişinde bürokrasileri azaltmak için anlaşma imzalandı.

Enerji anlaşması

Gaz altyapısının ve Vlora boru hattının  inşasında işbirliği fırsatları ve ayrıca teknik tartışmalar için katılım konusunda mutabık kılındı. Anlaşmayla elektrik krizinin aşılmasının amaçlandığı belirtildi.

Tarımda anlaşma

Program desteğinin uygulanması alanında iki işbirliği anlaşması ve iki gıda güvenliği kurumu arasında teknik destek için bir anlaşma imzalandı.

Altyapı Bakanlıkları Arasında Anlaşma

Sınır kuşağı köylerinin ve derin dağlık alanlarda bulunan köylerin yollarının durumunun incelenmesi için anlaşma imzalandı.  Anlaşma, bu köylerin altyapısının düzenlenmesi ve şehirlere daha kolay erişim ile ilgilidir.

Demiryolu Anlaşması

Altyapı Bakanlıkları, Durs-Priştine demiryolunun inşası için fizibilite çalışması için anlaşmalar imzaladı. Fizibilite çalışması için Kosova yaklaşık 900 bin Euro ve Arnavutluk yaklaşık 1 milyon Euro finans sağlayacak.

Sağlık anlaşması

Bakanlar, sınır bölgelerindeki vatandaşlara tıbbi hizmetlerin sağlanması, uzman değişimi ve ayrıca ilaç alanında işbirliği anlaşmaları için sağlık alanında anlaşmalar imzaladı.

Bu anlaşma ile doktorlar sınır ötesi hastanelerde belirli zamanlarda istihdam edilebilecek ve daha sonra diğer hastanelere yaygınlaştırılacak.

Turizm anlaşması

Ortak dijital turizm platformu. Platform, iki ülkeyi turizm için hedef olarak sunacak. Arnavutların yanı sıra yabancı ziyaretçileri bilgilendirmek için de bir platform olacak.

Gençlik anlaşması

Her iki ülkedeki gençler arasında işbirliği. Gençler için belge değişimi. Gençler, tartışmak ve yakınlaşmayı inşa etmek için toplantılarda bir araya gelecek. Yeni anlaşma ile Gençlik Bakanlıkları, gençlik değişimi ve gençlik projeleri taahhüt ediyor. Gençleri ortak faaliyetlere teşvik etmek için daha elverişli koşullar sağlanacak.  Ortak etkinlik takvimi ile gençleri bir araya getirmek amaçlanıyor.

Savunma alanında anlaşma

Ukrayna’daki Rus saldırganlığının ardından Balkan bölgesinin kırılgan olduğu söylendi. Bu nedenle temaslar ve ortak faaliyetler yoğunlaştırıldı. Bu durumda, Brüksel’de düzenlenen ittifakın diğer ülkeleriyle birlikte yanında yer alan 55 ülke ile birlikte Kosova’nın NATO karargahında varlığından söz edildi. Bu vesileyle, iki ülke kurtarma ve karasuları arayışında sivil koruma konusunda anlaşma imzalandı.

Adalette işbirliği

İki ülke arasındaki adli işbirliğinin medeni ve ticari alana genişletilmesi kararlaştırıldı.

Arnavut ansiklopedisini finanse etme anlaşması konusu da görüşüldü.

Kosovaport

Read Previous

Gazprom, Yunanistan’a doğal gaz akışını bir süreliğine durduruyor

Read Next

Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz boru hattında test amaçlı gaz arzı başladı