Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz boru hattında test amaçlı gaz arzı başladı

Proje danışmanlık şirketi ICGB AD yetkilileri, Trend Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı boru hattında (IGB) gaz arzının test amaçlı olarak başladığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Planladığımız gibi test amaçlı olarak gerçek miktarda doğal gaz teslimatlarına başladık. Ancak bu boru hattının ticari amaçla devreye sokulmasının başlangıcı değildir” denildi.

IGB projesi, arz güvenliğinin artırılması ve Bulgaristan ile Güneydoğu Avrupa bölgesi için doğal gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesinin sağlanması açısından kilit öneme sahiptir. IGB, bölgesel düzeyde bağlantı fırsatına sahip olmayan Bulgar belediyeleri ve bölgeler için gaz iletim şebekesine erişim sağlayacak.

Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı boru hattı, Avrupa’ya doğal gaz iletimi için tamamen yeni bir rota olup Bulgaristan ile bölgeye yeni kaynaklardan sağlanan gaz akışına erişim sağlayacak. Proje, ülkeyi Güney Gaz Koridoru’na bağlayacak ve TAP, TANAP, EastMed ve Dedeağaç’taki sıvılaştırılmış doğal gaz terminali gibi diğer büyük enerji projeleriyle mükemmel bir sinerjiye sahiptir.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova ile Arnavutluk arasında 19 anlaşma imzalandı

Read Next

Zelenskiy: Afrika, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın rehinesi oldu