Kosova Dışişleri ile Türkiye Priştine Büyükelçiliği arasında nota polemiği

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ın, gazeteci Berat Buzhalla’nın Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili sosyal medya paylaşımı üzerine Dışişleri Bakanlığı’na gönderidiği nota Kosova’da tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj da, bu durumun kabul edilemez ve Büyükelçi’nin yetkisi dışında olduğunu söyledi.

kivilcimkilic29102015

Gazeteci Berat Buzhalla, 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sırasında sosyal medya üzerinden emoji kullanarak, “Türkiye’de tatil yapan Kosovalıları orduya destek vermeye davet ediyorum” şeklindeki paylaşımı üzerine, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ın 20 Temmuz 2016 tarihinde Kosova Dışişleri Bakanlığı’na, Buzhalla hakkında teröre teşvik nedeniyle önlem alınmasını talep eden bir nota gönderdiği ortaya çıktı. Gönderilen notanın dün basına sızmasıyla birlikte Büyükelçiliğe tepkiler yağdı. Dün tüm gözlerin çevrildiği Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj ise Hür Avrupa Radyosu’na demeç verdi.

Hoxhaj, “gönderilen nota olağan dışı, kabul edilemez ve Büyükelçi’nin yetkisi dışındadır” dedi. Kosova’da, ifade ve basın özgürlüğüne saygı gösterildiğini belirten Bakan Hoxhaj, Buzhalla’nın paylaşımının alaycı ve siyaset dışı olarak değerlendirdiklerini kaydetti. Hoxhaj, dün Büyükelçi Kılıç ile konuşma fırsatı bulduğunu ve Bakanlığın görüşünün hiç kimsenin Kosova’nın yargı sistemine karışamayacağı yönünde olduğunu belirtti. “Kosova, prestijini ve uluslararası kredibilitesini korumayı amaçlayan küçük bir ülkedir” diyen Hoxhaj, dost ülkelerle ilişkilerin bozulmasından yana olmadıklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Büyükelçi Şölendil’den Olçak’ın kayınpederine taziye ziyareti

Read Next

‘Kosova makamları da FETÖ tehlikesini anlamalı’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *