Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, üst düzey devlet yetkilileriyle  görüşmelerde bulunduğu Portekiz resmi  ziyaretini sürdürüyor.

Osmani, Portekiz medyasına verdiği mülakatta, Kosova’nın yolsuzlukla mücadelede ilerleme kaydettiğini söyledi. Hatta yeni kurumlarla yolsuzluğun geçmişte kaldığını belirten Cumhurbaşkanı Osmani, “Yolsuzluğun geçmişte kaldığını söyleyebilirim çünkü yeni seçilen kurumların yolsuzlukla mücadele platformunda aktif olarak çalıştığını söylemek çok önemli. Yeni kurumların ilk büyük reformu yargı sistemindedir, çünkü hukukun üstünlüğü olmadan ekonomi, entegrasyon, gençliğe yatırım, cinsiyet eşitliği gibi başka hiçbir alanda başarılı olamayacağımıza inanıyoruz. Bütün bunlar, herkes için güvenlik ve eşitliği garanti edebilecek güçlü bir yargı sistemine sahip olmakla ilgilidir” ifadelerini kullandı.

Kosova’daki yeni hükümetin  Kosova’da adalet reformu için çalıştığını kaydeden Osmani,  “Bu bizim önceliğimiz çünkü başarımızla doğrudan ilgili.  Adalet reformu çabalarımız yalnızca AB talep ettiği için değil, her şeyden önce vatandaşlar için en iyisinin bu olduğuna inandığımız için yapıldı. AB ile birlikte çalışıyoruz ve inşa ettiğimiz mekanizmaların başarılı olmasını sağlamak için başta finansal araçlara erişim olmak üzere bazı üye devletlerin desteğine ihtiyacımız olduğu açık. Aynı zamanda, siyasi ve manevi desteğe ihtiyacımız var, çünkü bu kolay bir savaş değil “, dedi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Dünya Müslüman Alimler Birliği: Müslüman azınlıklar için evrensel hukuk cephesi oluşturulmalı

Sonraki Haber

YEE Başkanı Prof. Dr. Ateş: Yunus Emre Enstitüsü olarak görevimiz Türkiye ile dünya arasında bağ kurmak