Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Stoltenberg ile görüştü

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani New York ziyareti sırasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi.

Görüşmede, Kosova’nın stratejik hedefinin Avrupa-Atlantik topluluğuna üyelik olmaya devam ettiğini vurgulayan Osmani, Kosova’nın NATO’nun istikrar ve barışın korunmasına verdiği sürekli destek için minnettar olduğunu söyledi.

“Avrupa Birliği (AB)  ve NATO üyeliği, bölgede güvenlik ve istikrarın artmasına katkıda bulunacaktır ve Kosova’nın devlet önceliği olan bu örgüte üyeliği, bölgede barışı sağlamanın yanı sıra ortak değerlerin korunması açısından  ön koşullardan biridir.” ifadelerini kullanan Osmani, Kosova’nın Barış için Ortaklık’a dahil edilmesi gerektiğini de belirtti.

Bu kapsamda NATO standartlarına uygun olarak geliştirilmekte olan Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) Kosova’nın bölgesel ve küresel güvenlikte aktif rol oynamasını sağlayacağına değinen Cumhurbaşkanı Osmani, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarına da  değindi.

Kosova’nın, Putin’in Ukrayna’ya karşı sebepsiz savaşını kınayan Osmani, güvenli bir ortamın sağlanması ve Rusya ile uydularının istikrar bozucu eylemlerinin durdurulması için bölgedeki demokratik devletlerin NATO ile koordinasyonuna ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Yunanistan’ın geri ittiği 54 düzensiz göçmen kurtarıldı

Read Next

Bulgaristan’dan ilave F-16 Blok 70 siparişi