Kosova Cumhurbaşkanı Osmani: Her türli saldırganlığı engellemeye hazırız

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova’nın Sırbistan’dan gelecek her türlü potansiyel saldırganlığı engellemeye hazır olduğunu belirtti.

Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) başkomutanı olan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ülkedeki güvenlik konusunda konuştu.

Kosova vatandaşlarına ülke kurumlarının Sırbistan’dan gelecek her türlü olası saldırganlığı engellemeye hazır olduğuna dair güvence veren Osmani, yerel bir medyaya verdiği mülakatta “Sırbistan’ın sponsorluğunda 24 Eylül’de gerçekleşen saldırı ve terör eyleminin ardından odak noktası, tüm faillerin Kosova’da adalet önüne çıkarılması, güçlü güvenlik garantileri, caydırıcılık ve Sırbistan’ın eylemlerine karşı önlemler alınması olmalıdır. Sırbistan uzun süredir Kosova’nın kuzeyini ilhak etmeye hazırlanıyor, bu nedenle Kosova’nın önce Barış için Ortaklık’a, sonra da NATO’ya dahil edilmesi önleyici bir tedbir ve tüm bölgede barış ve istikrarın ön şartıdır” ifadelerini kullandı.

Osmani, “Avrupa-Atlantik kurumları ve müttefikleri tarafından harekete geçilmediği takdirde, Sırbistan’ın Kosova’ya yönelik saldırganlığını ve bölgeyi istikrarsızlaştırmayı sürdürme konusunda cezasızlıktan cesaret alacağını” da sözlerine ekledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Köprü Derneği Başkanı Emin, İstanbul ve Ankara’da ziyaretlerde bulundu

Read Next

BM Genel Sekreteri Guterres: Gazze’de acil insani ateşkes sağlanması çağrımı yineliyorum