Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Antalya’da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi kapsamında, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeyle ilgili yapılan yazılı açıklamada, Osmani ve Borell’in Kosova ve AB ilişkileri ile Kosova-Sırbistan diayalog sürecini ele aldıkları ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Osmani, ülkenin yeni yönetiminin, Kosova’nın Avrupa Birliği ve NATO’ya entegrasyon sürecini ilerletmek için gerekli reformlara öncelik verdiğini belirtti. Osmani, “nihai bir anlaşmayla sonuçlanacak ve Kosova’nın egemenliğine ve bütünlüğüne saygı gösterecek olan iyi hazırlanmış bir süreçte diyalogda yer almaya hazır olduğumuzu gösterdik. Diyaloğun yeni aşaması, taraflara eşit muamele ilkesi ile yönetilmeli ve vatandaşlarımızın menfaatine olan konuları içermelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Osmani ayrıca, Kosova vatandaşlarının vize muafiyeti ile ülkenin  Avrupa Birliği’ne entegrasyon sürecinin gecikmesinden duyduğu endişeyi dile getirerek, Kosova’nın gerekli tüm kriterleri yerine getirdiğini ve bu nedenle AB’nin verdiği sözleri tutması gerektiğini ifade etti.

Borell ise Cumhurbaşkanı Osmani’ye AB’nin diyalog sürecine yönelik hazırlıkları hakkında bilgi verdi ve başlatılan sürecin iki ülke arasında kalıcı bir anlaşmaya varılması için devam edeceğine olan güvenini dile getirdi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

YTB Başkanı Eren Bulgaristan Türklerinin sembol ismi Osman Kılıç’ın vefatının ardından taziyede bulundu

Sonraki Haber

“AK, Bulgaristan’dan daha iyi bir aşı kampanyası yürütmesini istiyor “