Bulgaristan Sağlık Bakanı Stoyço Katsarov, Avrupa Birliği (AB) Sağlık Komiseri Stella Kiriakidou ile görüştükten sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki hafta Bulgaristan, Avrupa Komisyonu ve diğer üye devletlerin deneyimlerine dayanarak ulusal aşı planı hazırlayacak ve ülkemizde toplu bağışıklık seviyesini hesaplamak için Avrupa’da uygulanan özel bir metodoloji kullanacak” diye kaydetti.

Her ikisi de koronavirüse karşı aşılanan Bulgaristan nüfusu oranını artırmak için Bulgaristan’daki aşı kampanyalarının daha iyi organize edilmesi konusunda kararlıydı.

İkili, Sofya’daki Sveta Anna İl Hastanesinde oluşturulan aşı uygulama merkezini ziyaret etti.

Katsarov, “Kampanya bütçeye ek bir mali yük getirmeyecek, aşılamanın “tasarım ve bilim” yönü hakkında bilgilendirmeye odaklanacak. Önleme, önlemler ve diğer konularda iletişimin sürmesi yönünde anlaşma da devam ediyor. AK ayrıca virüsle kaç kişinin karşılaştığına ilişkin belirli bir metodoloji yöntemi kullanılması konusunda bize tavsiyelerde bulunuyor. AK tarafından hazırlanan tanıtıcı malzemeler dağıtılacak” dedi.

AB Komiseri, “AB nüfusunun % 50’si aşılanmış durumda, Bulgaristan’da ise nüfusun sadece %15’i aşılanmış durumda” diye açıkladı. Bu nedenle en iyi önlem ve normal hayata dönüş yolunun koronavirüse karşı aşılanma olduğunu birkaç kez tekrarladı.

Kiriakidou, istatistiklere göre AB’de son 9 haftada virüs bulaşan kişi sayısında azalma olduğunu, bunun da aşının işe yaradığı anlamına geldiğini bildirdi.

AB Komiseri, “Koronavirüsün farklı varyantlarıyla ilgili durum yakından takip edilmekte ve iki doz aşı olan kişilerin virüsten korunduğunu biliyoruz. Avrupa İlaç Ajansı tarafından kullanımı onaylanan dört aşı da Bulgaristan’da mevcut. Hepsi güvenli ve etkili” diye özetledi.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Borell ile görüştü

Sonraki Haber

İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi’ne saldırı düzenledi