Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, BM Güvenlik Konseyi’nde konuştu

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Kosova’daki duruma ilişkin 19 Mart – 18 Eylül 2023 arasındaki dönemi kapsayan altı aylık yeni raporu görüştü.

BM Güvenlik Konseyi’nin toplantısında söz alan Kosova  Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani,24 Eylül tarihindde gerçekleştirilen terör ve Sırbistan’ın Kosova’ya karşı işgalci eyleminin ardından Kosova’daki siyasi ve güvenlik gelişmelerine değindi.

Terör saldırısının  Sırbistan tarafından desteklenen ve finanse edilen bir saldırı olduğunu hatırlatan Osmani,  bu terörist ve paramiliter grupların  tek kaynaktan, yani Sırbistan’dan finanse edildiğini,  eğitildiğini, silahlandırıldığını  ve koruma altına alındığını belirtti.

Sırbistan’ın saldırganı kurbana dönüştürmeye çalıştığına dşkkat çeken Osmani, “Bugün Sırbistan’dan duyduklarımız  bu saldırı eylemini teşvik etme çabalarının bir uzantısıdır” dedi.

Osmani, “24 Eylül’de yaşananlar sadece Kosova’ya yönelik bir saldırı değil, tüm Batı Balkanlar’ı istikrarsızlaştırmaya yönelik bir plandı. Bu, inşa edilmesine yardımcı olduğunuz barış ve istikrarın yanı sıra demokrasi ve özgürlüğe yönelik bir saldırıydı, dolayısıyla bu savaşta birlikte olmalıyız.Vuçiç gerçek niyetini örtbas etmeye çalışırken, bu eylem arkasında yatan nedeni ortaya çıkardı. Vuçiç daha fazla toprak istiyor, bu kadar basit” ifadelerini kullandı.

Sırbistan’ın Kosova’yı Kırım olarak görmek istediğini ancak amacına ulaşamadığını kaydeden Osmani, “Sırbistan, Kosova polisinin son derece dikkatli olması sayesinde fiyaskoya uğradı.  Saldırı gününde, Kosova kurumları uluslararası unsurlarla temasını sürdürdü. Bu tür eylemlere karşı çıkmak ve bir daha yaşanmasını önlemek için müttefiklerimizle işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Osmani, ülke  kurumlarının bölgede uzun vadeli barış, güvenlik ve istikrara olan bağlılığını bir kez daha dile getirerek,  Kosova’nın müttefikleri ve ortaklarıyla yakın işbirliğini sürdüreceğine vurguladı.


Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Bodo-Glimt – Beşiktaş maçını Sırp hakem Minakovic yönetecek

Read Next

Bulgaristan, lastik ithal edecek