Kosova Başbakan Albin Kurti, başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı  Donika Gërvalla ile birlikte Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Kurti dün Kosova’nın bağımsızlığının Yunan devleti tarafından tanınmasını talep ederek, bunun gerçekleşmesi için doğru zamanın şimdi olduğunu söyledi.

Kosova Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kosova Dışişleri bakanı Gërvalla,  “Başbakan Albin Kurti ve  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Delphi Ekonomik Forumu kapsamında mükemmel bir görüşme gerçekleştirdik. Kosova ile Yunanistan arasındaki birçok alanda ekonomik işbirliği ve işbirliğinin genişletilmesi gereği hakkında konuştuk” ifadelerine yer verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da bu görüşmeyi duyurdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla  ile bir araya geldi. Delphi Ekonomik Forumu kapsamında bir görüşme. Ekonomik işbirliği ve Priştine-Belgrad diyaloğundaki gelişmelere ilişkin tartışmalar yapıldı” denildi.

Cuma günü bu forumda yaptığı konuşmada Kurti, Yunanistan’ın Kosova’yı  tanınmasının, Kosova’ya diğer ülkelerden de yeni tanımalar getirebileceğini söyledi.

“Yunanistan ile Kosova ve Yunanistan halkları arasında ve iki hükümet arasında iyi bir iletişim ve işbirliğimiz var. Bu sadece geçmemiz gereken bir köprü. Yunanistan’ın Kosova’yı tanımasının zamanı geldi. Bundan önce ve özellikle tanınmadan sonra ekonomik işbirliğini ve ticaret alışverişini artırabiliriz” şeklinde konuşan Kurti, Yunanistan’ın bölgesel bir lider olduğunu ve Kosova’nın yeni tanınmalar kazanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Kosovaport

Önceki Haber

Ukrayna ve Rusya arasında esir değişimi yapıldı

Sonraki Haber

İki yıl aradan sonra Batı Trakya’da ilk toplu iftar