Arnavutluk’un Başkenti Tiran’da düzenlenmekte olan Batı Balkan Liderleri Zirvesi’nde Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç arasında “işgal” tartışması yaşandı.

Batı Balkan Liderleri Zirvesi kapsamında düzenlenen toplantısında Başbakan Albin Kurti, Kosova’nın bir devlet olarak ele alınacağı CEFTA anlaşmasının yeniden tanımlanmasını talep etti. Başbakan Kurti ayrıca, Sırbistan’ın Kosova’yı bağımsız bir ülke olarak tanımasını talep etti.

Bunun üzerine Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç, Kosova’nın Sırbistan’ın bir parçası olduğunu belirterek, mevcut formatın iyi çalıştığını ve hiçbir şeyi değiştirmek için yasal bir argüman olmadığını söyleydi. Brnabiç, “Avrupa Birliği’nin beş üye ülkesi Kosova’yı tanımıyor ve Kosova BM üyesi değil. Bu nedenle varolan statüsünde başka bir statüye sahip olamaz” dedi.

Başbakan Kurti, Brnabiç’in ifadelerine yönelik, “Ne yapmak istiyorsunuz, bizi (Kosova) işgal mı edeceksiniz?” sorusunu sordu. Brnabiç ise, “kendi topraklarımızı işgal edeceğimizi nasıl düşünebilirsiniz” cevabını verdi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Arnavutluk ve K. Makedonya arasında ortak sınır ve gümrük kontrolü anlaşması imzalandı

Sonraki Haber

Bulgaristan’ın Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne katılması için yol haritası kabul edildi