Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Batı Balkan Liderleri Zirvesi nedeniyle bulunduğu Arnavutluk’ta Başbakan Edi Rama ile ortak sınır ve gümrük kontrolü anlaşması imzaladı.

Başbakan Zoran Zaev, anlaşmayı Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli bir adım daha olarak nitelendirdi.

İki büyük ülkenin yürütme gücüne liderlik eden iki iyi arkadaşın, bu dostluğu zenginleştirme ve mükemmelleştirme yolunda adım atması gerçekten mutluluk verici olduğunu kaydeden Zaev, “Bugünkü anlaşmanın imzalanmasıyla, vatandaşların sınırlarımızı geçmek için bekleme süresini yarıya indirecekleri “tek durak noktası” terminalinin açılması için hükümetlerimizin üzerinde çalıştığı ciddi bir süreci sonlandırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Makedonya Başbakanı, ortak sınır ve gümrük kontrollerinin kurulmasının, mallar için sınır geçiş hacminin artırılmasına ve sınır formalitelerinin tamamlanması için gereken sürenin azaltılmasına katkıda bulunacağını ve modern kontrol araçlarının uygulanması için altyapıyı önemli ölçüde iyileştireceğini vurguladı.

Önceki Haber

Kuzey Makedonya’daki Türkiye Maarif Vakfı ortaokulunda mezuniyet çoşkusu

Sonraki Haber

Kosova Başbakanı Kurti ve Sırbistan Başbakanı Brnabiç arasında “işgal” tartışması