Kosova Başbakanı Kurti, Sırp tarafının anlaşmayı imzalamaktan kaçındığını söyledi

Kosova Başbakanı Albin Kurti yaptığı açıklamada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić ile Ohri’de yaptığı görüşmeler sonucunda, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik anlaşmanın uygulanmasına ilişkin ek üzerinde anlaşmaya vardığını doğruladı.

Ancak Kurti, Sırbistan cumhurbaşkanının 27 Şubat’ta Brüksel’deki toplantıda olduğu gibi Ohri’de de anlaşmayı imzalamayı reddettiğini söyledi.

Kurti, “Temel anlaşmanın uygulanmasını sağlayacak bir ek üzerinde sözlü mutabakata vardık. Karşı taraf, 27 Şubat’ta Brüksel’deki görüşmede olduğu gibi anlaşmayı imzalamaktan kaçıyor. Bu anlaşmanın statüsünü yasal ve uluslararası olarak bağlayıcı hale getirecek mekanizmayı bulmak AB’ye kalmıştır.” dedi.

Kurti, Borrell’e göre hemen uygulanmaya başlanacak olan 7. Madde konusunda da konuştu.

Kurti, “Sırp topluluğunun öz yönetiminden bahseden bir paragraf var ve tabii ki Kosova’daki Sırpların herhangi ayrımcılığa uğramaması için en yüksek standartlar tarafından yönlendirileceğiz. Ahtisaari’nin önerisinin onlara haklarını kullanmaları ve ihtiyaçlarını karşılamaları için muazzam bir alan ve fırsatlar yarattığını da unutmamalıyız” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Borrel: Kosova ve Sırbistan AB Planının uygulanması konusunda anlaştı

Read Next

Vuçiç: Bir anlaşmaya varabildiğimiz için mutluyum