Borrel: Kosova ve Sırbistan AB Planının uygulanması konusunda anlaştı

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Başkanı Josep Borrell, Kosova ve Sırbistan’ın AB planının uygulanması konusunda anlaştığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Başkanı Josep Borrell, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić arasındaki görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Borrell açıklamasında, “Amaç, Kosova ve Sırbistan’ın Brüksel’deki son toplantıda AB planının nasıl uygulanacağı konusunda anlaşmaya varmasıydı. Anlaşmaya varıldı. 12 saat boyunca AB planının nasıl ve ne şekilde uygulanacağını görüştük ve 12 saat sonra nasıl uygulayacağımız konusunda anlaştık. Kosova ve Sırbistan’ın varılan anlaşmanın uygulama planı üzerinde anlaştı ve taraflar anlaşmanın tüm maddelerini uygulamayı kabul ettiler. Müzakereler zorluydu. 7. Maddeyi uygulamak için Kosova, toplulukların öz yönetimi konusunda AB ile müzakereleri derhal başlatmayı kabul etti. Taraflar buna yönelik bir imza atmadı. Anlaşma sözlü olarak kabul edilmiş sayılacak.” dedi.

Kosovaport

Read Previous

THY Avrupa Ligi’nde haftanın MVP’si Bosna Hersekli Dzanan Musa

Read Next

Kosova Başbakanı Kurti, Sırp tarafının anlaşmayı imzalamaktan kaçındığını söyledi