Kosova’da ceza davalarının daha kolay çözümlenmesine katkı sağlayacak Kosova Adli Tıp Ajansı’nın ek binası hizmete açıldı.

Açılış törenine Kosova Başbakanı Avdullah Hoti de katıldı.

Hoti  burada yaptığı konuşmada, söz konusu  Ajansın, bölge ülkeleri için bir model olmaya devam ettiğini ve gerekli altyapının tamamlanmasının,  suç olaylarının  çözümlenmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Hoti, “Suç olaylarının  çözümlenmesi için gerekli altyapının tamamlanması sevindirici bir gelişmedir.  Bu faaliyetler gürültüsüz yürütülmüştür. Kosova Adli Tıp Ajansı, bölgede örnek ajanstır. Kosova Polisi, en güvenilir kurumlar arasında yer almaya devam ediyor. Uluslararası ortaklarımızla işbirliğimiz devam edecek” dedi.

İçişleri Bakan Vekili Agim Veliu ise bu tesisin yapımıyla büyük bir başarıya imza atıldığını belirtti.

Veliu, İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ek binanın,  büyük  bir başarının nişanesi olduğuna  işaret ederek,  sağlam araştırmanın gelişiminin  tüm Avrupa ülkelerinde değişiklik gösterdiğini, ceza adalet sisteminin  adli tıp laboratuvarlarının hizmetlerine dayandığını vurguladı.

Kosova Adli Tıp Ajansı Müdürü  Blerim Olluri, günlük işleri yürütülmesi  için artık  yeterli alana sahip olduklarını  belirterek  UNDP, AGİT ve Alman Büyükelçiliğine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

“Adli tıp biliminin adalet konusunda önemli bir rol oynadığını bilmeliyiz. Bağımsız bir kurum olarak hukuk davalarında cezai delil sağlamakta güçlü bir rol oynamaktadır” şeklinde konuşan Olluri,   ABD’nin  çeşitli laboratuvarların işleyişi için 15 milyon  Euro ile Avrupa Komisyonu’nun  1,2 milyon Euro yardımda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’daki tüm barajlar dolu

Sonraki Haber

Yunan Kilisesi özür dileyeceğine kıvırmayı tercih etti