Bulgaristan Çevre ve Su Bakanı Emil Dimitrov, NOVA TV’ye verdiği demeçte, “Son haftalarda yoğun yağışlar nedeniyle ülkedeki tüm barajlar dolu” dedi.

Bakanın ifadesine göre, Bulgaristan’ın en azından önümüzdeki iki veya üç yıl boyunca içme suyu sorunu olmayacak. Dimitrov, “Er ya da geç barajlara yöneleceğiz. Bu yıl hiçbir barajdan temin edilen içme suyunun kullanımına kısıtlama getirilmeyecek. Bir, iki, üç yıl yetecek suyumuz var” diye kaydetti.

Bakanın ifadesine göre, nehirlerin yatağından taşmasının nedenleri sistematik bir şekilde kirletilmesi ve temizliğin yapılmaması. Savcılığın da denetlenmesi talimatı verdiği inşaat firmalarının kaçak kazı çalışmaları da büyük sorun yaratıyor.

Dimitrov, “Svoge yakınlarındaki zirai ilaç atıklarını temizlemeseydik, hepsi içme suyuna giderdi. Şimdi sadece sınır ötesi kirliliğe maruz kalmakla kalmayıp aynı zamanda Tuna boyunca tüm balıklar ölecekti” dedi. Bakan, ”İçişleri Bakanlığı ekipleri de bu temizleme çalışmasında yer aldı. Bu tür birkaç olay tespit edildi ve ceza verildi. Kısa bir süre önce bir gaz boru hattının yanında böyle bir şeyle karşılaştık. Bir gaz boru hattının yanında tortulardan bir adacık oluşmuş, nehir akış yönünü değiştirmiş ve sular gaz boru hattına vuruyormuş. Bu neden olur? Svoge’de yaşanan olayla ilgili herkes bu atıkların kendilerinden kaynaklanmadığını söylüyor. Biz bu zirai ilaç atıklarının Sofya’dan geldiğini çok iyi biliyoruz. Yasa dışı çöplükleri su bastı ve seller atıkları Svoge’ye taşıdı” diye ekledi.

Svoge yakınlarındaki İskır Nehri’ne bırakılan atıklarla ilgili Bakan, “Herkes atıklarını istediği yere atıyor” dedi.

Dimitrov, barajların hem sularının tutulabilmesi hem de Plovdiv’in (Filibe) yanı sıra durumun son derece ciddi olduğu Türkiye’de sellere neden olmaması için barajların kademeli olarak sorunsuz bir şekilde boşaltılması için bir organizasyon oluşturulduğunu bildirdi.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Akaryakıta yeni zam

Sonraki Haber

Kosova Adli Tıp Ajansı’nın ek binası açıldı