Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) destekleriyle düzenlenen Köprü Gençlik Okulu 2021 Projesi kapsamında öğrenciler Kuzey Makedonya’nın Kalkandelen, Ohri ve Struga şehirlerini gezdi.

Köprü Gençlik Okulu projesi kapsamında Kuzey Makedonya’nın batısında yer alan Kalkandelen, Ohri ve Struga şehirleri ziyaret edildi.

Gezi boyunca Osmanlı dönemi tarihi ve kültürel yapılar ziyaret edilerek KGO Proje Koordinatörü Mehmed Arif tarafından ecdad yadigârı eserler hakkında öğrencilere geniş bilgiler verildi.

Kalkandelen’de yer alan Hurşide ve Mensure kızkardeşlerin çeyiz paralarıyla inşa edilen Balkanların en renkli camisi Alaca Camii ziyaret edildi.

Akabinde Hacı Bektaş-ı Veli’nin öğrencisi Server Ali Paşa’nın kurduğu Harabati Baba Dergâhı bünyesindeki Aslanlı Çeşme, Fatma Hanım Konağı, Şadırvan, Mescid ve Tekke ziyaret edildi.

Balkanların incisi Ohri’de T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek bir asır sonra ibadete açılan Ali Paşa Camii, TİKA tarafından restore edilen Pir Mehmed Hayati Camii ve Zeynel Abidin Tekkesi, şehrin tarihi çarşısı ve tarihi çınar ziyaretinin ardından Ohri gölü üzerinde tekne turu düzenlendi.

Ohri Gölü kıyısında yer alan Struga’da çarşı ve Drim nehri kıyısında yürüyüş düzenlendi.Geziye katılan öğrenciler Kuzey Makedonya’nın batısında yer alan tarihi Osmanlı eserlerini daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Önceki Haber

MATÜSİTEB: Soydaşlarımıza vatandaşlık yolunu açan bu tarihi gelişmeyi büyük bir memnuniyetle karşılamaktayız

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da deprem meydana geldi