YTB destekleriyle Köprü Derneği tarafından lise ve üniversiteli öğrencilere yönelik dijital ortamda gerçekleştirilen “Köprü Gençlik Okulu 2020” (KGO) projesinin kapanış programı başkent Üsküp’te düzenlendi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) destekleriyle Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen “Köprü Gençlik Okulu 2020” (KGO) projesinin kapanış programı Üsküp Yunus Emre Enstitüsü katkılarıyla Kurşunlu Han’da gerçekleşti.

Sosyal mesafe ve maske gibi koronavirüs tedbirlerine uygun şekilde düzenlenen kapanış programına Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, KGO Proje Koordinatörü Mehmed Arif, Köprü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Şerif Emin, KGO Proje Koordinatör Yardımcısı Seyyid Emin ve öğrenciler katıldı.

Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin kapanış programında yaptığı konuşmada, KGO kapsamında online olarak da olsa gençlere verdikleri değeri gösterdiklerini ifade etti.

Küresel salgından dolayı bu yıl KGO’nun farklı bir şekilde gerçekleştirildiğinin altını çizen Emin, “Gençler bizim için çok önemli, çok değerli. Bu yüzden de online da olsa kendilerinden ayrı kalmaya gönlümüz el vermedi ve online olarak 9 seminer düzenledik. En yakın zamanda salgından kurtulup normal şartlarda bir araya gelmeyi temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Emin, KGO Projesi’nde katkılarından dolayı YTB Başkanı Abdullah Eren, YTB Balkanlar Koordinatörü Nedim Aslan, YTB Kuzey Makedonya Sorumlusu Musa Akdeniz’e ve kapanış programındaki katkılarından dolayı Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula’ya teşekkürlerini iletti.

KGO Proje Koordinatörü Mehmed Arif konuşmasında proje hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını sebebiyle projenin online platforma uygun bir şekilde revize edildiğini kaydeden Arif, “Düzenlenen seminerlerde konuşmacı olarak yer alan Türkiye ve Kuzey Makedonya’da alanında uzman kişiler projeye değerli katkılar sundular. Projeye katılan öğrenciler tarihten kültüre, ekonomiden sanata kadar birçok konuda bilgi sahibi olurken, Türkiye Bursları aracılığıyla Türkiye’de eğitim görmek isteyen öğrencilerin sayısında artış gözlemlendi.” değerlendirmesinde bulundu.

Arif, kapanış programındaki katkılarından dolayı Üsküp Yunus Emre Enstitüsüne ve katılım sağlayan öğrenci arkadaşlarına teşekkürlerini sundu.

Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Şerif Emin de insanların gençlik çağında daha güçlü olduğunu söyledi.

Gençlerin toplumdaki önemine değinen Şerif, “Gençlerin gelecek yıl daha güzel şartlarda beraber olup bu topraklarda sosyal hayatın her alanında başarılarını katlayarak devam etmenizi canı gönülden diliyorum.” ifadelerini kullandı.

KGO Proje Koordinatör Yardımcısı Seyyid Emin de farklı bir içerik hazırladıklarını fakat salgın nedeniyle bunların bir kısmını gerçekleştirebildiklerini belirtti.

Daha önce yaşanmayan bir sürecin yaşandığına dikkati çeken Emin, “Bu süreçte çok kitap okumanız ve kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Kendinizi geliştirmeye önem vermeniz gerekiyor. Siz hepiniz başta kendiniz, aileniz, toplum ve bizim için çok değerlisiniz.” şeklinde konuştu.

Köprü Gençlik Okulu Projesi’ne katılan öğrenciler duygu ve düşüncelerini paylaştı.

KGO 2020 Projesi’ne katılım sağlayan 113 üniversite ve lise öğrencisi program sonunda katılım sertifikalarını aldı.

Önceki Haber

Üsküplü ev hanımından okul ve hastanelere “maske” hediyesi

Sonraki Haber

Son 24 saatte 383 yeni vaka, 7 ölü