Köprü Dergisi’nin 21. yıldönümü kutlandı

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yayınlanan Köprü Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin 21. yıldönümü münasebetiyle program düzenlendi.

TİMEBALKAN

Köprü Dergisi’nin 21. yıldönümü münasebetiyle yazar-şair Mümin Ali’nin Divan Yayıncılık’tan çıkan “Köprü Dergisi Ekseninde Teşekkül Eden Makedonya Türk Edebiyatı (Şiir)” adlı kitabın tanıtım ve imza günü programı düzenlendi.

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde (İBU) düzenlenen programa, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök’ü temsilen Eğitim Müşaviri Ömer Yerlikaya, Kültür Bakan Yardımcısı Daim Luçi, MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, Topluluk Üyelerinin Kültürünü Tanıtma İdaresi Müdürü Admir Uykanoviç, Türkiye Maarif Vakfı Makedonya Temsilcisi Mehmet Baran, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, Nesil Derneği Başkanı Muhsin Kurtiş, Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Başkanvekili Mehmed Arif, Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin, Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanları Zeynel Beksaç ve Taner Güçlütürk ve edebiyatseverler katıldı.

Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, burada yaptığı konuşmada, Köprü Derneği’nin hikayesinin bu tarihte başladığına dikkati çekti.

İlk sayıda Köprü’nün Hikayesi başlıklı bir yazı yayınlandığını kaydeden Emin, “Bir yayın yapılacaktı fakat daha sonra bu topluluğun bir çatı altında bir araya gelip ve bugüne kadar dergiyle birlikte bir yıl sonra bunu kurumsallaştırarak dernek olarak nice faaliyetler yapılması 2002 tarihinde atılan o tohumla gerçekleşti. Ondan önce ilk programımız 2001 Mayıs’ta yapılmıştı. Hem bir iç çatışma hem bir gerginlik dönemiydi ama biz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan arkadaşlar olarak bölümün 25. Yıldönümü vesilesiyle bir şiir programı yaptık. Akabinde teatral programlar derken bugüne kadar geldik.” diye konuştu.

Bu akşamki programın sonbaharda yapmayı planlanan Köprü Derneği’nin 20. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle yapılacak etkinliklerin bir başlangıcı olduğunu belirten Emin, “Her yıl özellikle Köprü Hikayesi denildiğinde ilk hatırlanacak tarih 25 Ocak 2002 tarihidir. Bu vesileyle bu tarihte her yıl ister medya ister faaliyet ve etkinlik aracılığıyla hem yeni nesillere bunun tarihçesini anlatmak hem de edebiyat ve Türkçe ekseninde yapmak istediğimiz çalışmaları anlatmaya gayret gösteriyoruz.”  

– “Oluşmuş olan hafızanın muhafaza edilebilmesi mutluluk verici”

Şair ve yazar Mümin Ali, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yüksek lisans döneminde hazırlamış olduğu kitabın tanıtımında okuyucularla bir araya geldiklerini söyledi.

Köprü Dergisi’nin 21. Yıldönümü programının yazılmış olan çalışmayla birlikte taçlanmış olduğunu söyleyen Ali, “Bu gecenin tabi ki ayrı bir önemi var. Hem Köprü Dergisi’nin yıldönümü hem de dergi içeriğinin kitap haline gelmesi çok çok önemli bir şey. Dergi zaten 20 yıl içerisinde belli bir yayın yapmış. En önemlisi de bir hafıza oluşturmuş. Oluşmuş olan hafızanın muhafaza edilebilmesi için tabi ki öncelikle bir kayda geçmesi, yazıya aktarılması ki zaten yazıya aktarılmış ama toplu bir hale gelip eser haline dönüşmesi ayrıca mutluluk verici. Bunun şahsım tarafından yapılması da beni ayrıca mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.

Ali, ” Köprü ve Divan Yayıncılığın bunu üstlenerek okuyucuyla buluşturması da bir o kadar kıymetli. Hem Üsküp’teki okur -yazar ve bu alana ilgi duyanlar için sevindirici olduğu kadar benim için de sevindirici. O yüzden bu akşam böyle bir etkinlikte bir arada bulunmak güzel bir olgu.” diye konuştu.

– “O kitap bizi, Köprü’yü, Köprü’deki şiirleri, biz de kitabın tanıtımını yapacağız”

Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin de bugün 25 Ocak 2023 tarihi olduğunu ve bugünkü tarihin kendisine direk 25 Ocak 2002 yılını hatırlattığını vurguladı.

Derginin ilk sayısının tanıtımını Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nun Necati Zekeriya Kütüphanesi’nde yaptıklarını anımsatan Emin, Aradan 21 yıl geçti, biz bu vesilesiyle güzide üniversitemiz Balkan Üniversitesi’nde dergimizin hem tanıtımıyla bu tarihi not düşelim dedik. Hem de Mümin Ali’nin tez olarak savunduğu Köprü Dergisi’ni özellikle şiir yönüyle ele aldığı çalışmayı kitaplaştırdık. O kitap bizi, Köprü’yü, Köprü’deki şiirleri, biz de kitabın tanıtımını yapacağız.” diye konuştu.

Köprü Derneği olarak bu yıl daha farklı faaliyetler yapacaklarını ifade eden Emin, “Biz dergiyle başladığımız için seneye yine dergiyle başlayalım dedik. Derneğimizin 20. Yılı olduğu için farklı faaliyetlerimiz olacak. Bugün böyle güzel bir toplantıyla faaliyetlerimizin başını dergiyle başlatıp onun bereketini alalım dedik. Dergi bizim yolumuzu açtığı gibi derneğin de yolunu açtı. Umarım bugün buraya gelenler hem dergi hem derneğimiz hakkında güzel bilgiler edinecekler.” açıklamasında bulundu.

– “Balkanlarda dergi çıkarmak Türkçeyi gönderde bayrak gibi sallamaktır”

Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Zeynel Beksaç, dergi çıkarmanın gerçekten meşakkatli bir iş olduğunu söyledi.

21 yıl boyunca dergi çıkarmanın müthiş bir olay olduğunun altını çizen Beksaç, “Bunları neden söylüyorum, kendim de zaten 25 yıldır Kosova’da Türkçem Dergisi’ni çıkarıyorum. Dergi çıkarmak ateşten gömlektir yani. Dergi çıkarmak Balkanlarda müthiş bir olaydır. Dili yaşatmaktır, Türkçeyi gönderde bayrak gibi sallamaktır. Köprü Dergisi Kuzey Makedonya’daki Türk toplumuna yepyeni ufuklar açmıştır.” dedi.

Köprü Dergisi ile birlikte özellikle edebiyatta yeni bir kuşak yetiştiğine dikkati çeken Beksaç, “Köprü sayesinde bugün Leyla’lar, Mehmed’ler ve daha bir sürü genç şairimiz edebiyat ortamına kazandırıldı. Köprü Dergisi’ni her türlü kutlamak lazım. İnşallah genç şairlere bundan böyle de yeni umutlar yeşertir.” değerlendirmesinde bulundu.

Programda Köprü Dergisi’nin 21. yıldönümü vesilesiyle hazırlanan VTR izlendi.

Açılış konuşmaların ardından yazar-şair Mümin Ali’nin Divan Yayıncılık’tan çıkan “Köprü Dergisi Ekseninde Teşekkül Eden Makedonya Türk Edebiyatı (Şiir)” adlı kitabın tanıtım kısmında Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) Eğitim Fakültesi Dekanı Dr. Seyhan Murtezan İbrahim ve Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Dr. Taner Güçlütürk bir konuşma gerçekleştirdi.

Program yazar ve şair Mümin Ali’nin imza töreniyle sona erdi.

Read Previous

Stoltenberg: İsveç Başbakanı ile NATO üyelik sürecini tamamlamanın önemine değindik

Read Next

Bulgaristan, Fransa ve Kuzey Makedonya menşeli bazı mensucat ve deri taklidi ürünler için soruşturma