Kırgızistan Dışişleri Bakanı Kulubayev, Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic ile görüştü

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvica Dacic ile başkent Bişkek’te bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Kongre Merkezi’nde yapılan görüşmede taraflar, Kırgız-Sırp işbirliğinin mevcut durumunu ele aldı, aynı zamanda ikili ve bölgesel meseleler konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Görüşmede üst düzey karşılıklı ziyaretler düzenlenmesi, ikili siyasi istişarelerin yeniden başlatılması ve uluslararası örgütler arasında yakın etkileşim yoluyla siyasi işbirliğini genişletme ihtiyacı vurgulandı.

Dışişleri bakanları, iki ülke arasındaki vizesiz rejimin, karşılıklı seyahat ve iki ülkede turizmin geliştirilmesi için elverişli koşullar yarattığına işaret etti.

Kulubayev, ticari ve ekonomik alanda pratik işbirliğinin güçlendirilmesi konularının önemini vurguladı.

Dacic de Kırgızistan ve Sırbistan’ın dost ülkeler olduğunu ve çeşitli alanlarda pratik işbirliğine gidilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kırgızistan ve Sırbistan Dışişleri Bakanlıkları arasında işbirliği programı ile Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi arasında mutabakat zaptı imzalandı.

trtavaz

Read Previous

Erdoğan’dan Milatovic’e tebrik

Read Next

Trakya Üniversitesi, Sırbistan ve Bosna Hersek’te tanıtım faaliyetleri yürütüyor