Kırcaali’de üç yeni sosyal hizmet kuruluşu resmen açıldı

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis ile Kuzey Makedonya’dan kardeş şehri olan Ustrumca Belediye Başkanı Kostadin Kostadinov’un katıldıkları bir törenle bugün Kırcaali ilçesinde toplam 20’ye ulaşan üç yeni sosyal hizmet kuruluşun resmi olarak açılışı gerçekleştirildi.

Onlar, gündüz bakım hizmetleri için 60 yer ve danışmanlık hizmetleri için 60 yer kapasiteli Engelli Çocuklar ve Aileleri İçin Gündüz Bakım Merkezi, 100 yer kapasiteli ve acil barınma için 4 yer kapasiteli Kamu Destek Merkezi ve 6 yer kapasiteli Denetimli Barınma Merkezi’dir.  

Yeni sosyal hizmetler, Avrupa Sosyal Fonu aracılığıyla Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından eş finansman sağlanan 2014 – 2020 Dönemi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında finanse edilen “Kırcaali’nin Çocuklarına El Ele Destek – 2” projesi kapsamında uygulanmaktadır.

Tören sırasında Belomorski Bulvarı No:50 adresinde (eski 4 nolu öğrenci yurdu) yer alan merkezlerin ve Denetimli Barınma Merkezi’nin inşaatına yönelik bir proje daha tamamlandı.

Törende ayrıca Kırcaali Belediye başkan yardımcıları Müh. Katya Mitovska ile Tuncay Şükrü, Belediye Genel Sekreteri Sebahatin Riza, Belediye Meclisi Sosyal Faaliyetler Komisyonu Başkanı Sezgin Bekir ve Ustrumca Belediyesi’nden konuklar-Belediye Meclis Başkanı Mariyan Daskalovski, Ustrumca Belediyesi Genel Sekreteri Aleksandır Ocakov ve Belediye Meclis Üyesi Aleksandır Nençev de hazır bulundular.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kırcaali Belediyesi İnsani Yardım Faaliyetleri Müdürlüğü Başuzmanı Nermin Mehmet projeyi katılımcılara tanıttı.

Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, yaptığı selamlama konuşmasında şunları kaydetti: “Kırcaali ilçesinde 20. sosyal hizmeti uyguluyoruz. Kırcaali’de kelimeler ve rakamlarla sadece iki sosyal hizmet kuruluşunun olduğu zamana bakmadan edemiyoruz. Belediyenin sosyal politikası için aktif olarak çalışmaya başladığımızda sosyal faaliyetler kapsamında çalışan kişiler yaklaşık 120 kişiydi. Bugün hayata geçirdiğimiz projeler kapsamında sosyal politikaya dahil olan 750’den fazla çalışanımız var. Bugün hedef kitlesi 4 500 kişi olan bu 20 sosyal hizmetin yönlendirildiği kişilerden yaklaşık 15’i Kırcaali çocuklarına yöneliktir. Sosyal aktivitelerimiz 450’den fazla çocuk ve genci kapsıyor”.

Belediyenin sosyal politikasının uygulanmasında yer alan herkesin aktif çalışmalarından dolayı teşekkür eden Dr. Müh. Azis, “Onların çalışmaları sayesinde ihtiyaç sahiplerinin sosyal statüde eşit olacağına inanıyoruz. Onlar – çocuklar, gençler, yaşlılar yerel otoritenin ilgi ve desteğini hissetmelidirler” diye vurguladı.

“Kırcaali’nin Çocuklarına El Ele Destek – 2” projesinin toplam tutarı 2 212 158.00 leva, uygulama süresi ise 2 Aralık 2021’den 31 Aralık 2023’e kadardır.

Nermin Mehmet, proje amacı ve faaliyetlerini şöyle tanıttı: “Projenin temel amacı, engelli çocuklar ve aileleri de dahil olmak üzere risk altındaki çocuklar ve gençler için toplumda uygun sosyal hizmetler sağlayarak, onlara bir aile ortamında yaşam ve sosyal içerme hizmetlerine eşit erişim garantisini veren çocuklara yönelik hizmetleri kurumsuzlaştırma sürecini desteklemektir”.

Nermin Mehmet, ayrıca engelli çocuklar ve aileleri de dahil olmak üzere risk altındaki çocuklar ve gençler için toplumda 3 yeni sosyal hizmetin oluşturulması ve sağlanması, engelli çocuklar ve aileleri dahil olmak üzere çocuklar ve gençler için kaliteli ve uygun sosyal hizmetlere eşit erişimin sağlanması ve sosyal içermelerinin desteklenmesi, hedef gruptaki kişilere bireysel ihtiyaçlarına göre kaliteli destek sağlanması ve aile ortamında yaşamlarının güvence altına alınması gibi özel hedefleri de belirtti.

Uzman, “Proje, 3 yeni sosyal hizmet başlatarak, sosyal içerme ve uyum için bir fırsat sağlayarak, Kırcaali ilçesinde çocuklara yönelik hizmetleri kurumsuzlaştırma sürecini sürdürmeyi amaçlıyor. Onlar, gündüz bakım hizmetleri için 30 yer ve danışmanlık hizmetleri için 60 yer kapasiteli Engelli Çocuklar ve Aileleri İçin Gündüz Bakım Merkezi, 100 yer ve acil barınma için 4 yer kapasiteli Kamu Destek Merkezi ve 6 yer kapasiteli Denetimli Barınma Merkezi’dir. 

Read Previous

Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 269. sayısı çıktı

Read Next

Kosova ile Türkiye Savunma Bakanları bir araya geldi