Kırcaali, Bulgar ve Türk futbol hakemlerinin dostluk maçına ev sahipliği yaptı

Dün (10 Eylül) Kırcaali şehrinde Arena Arda Stadı’nda tamamı futbol hakemlerinden oluşan Bulgaristan ve Türkiye takımları arasında 4’üncü dostluk maçı oynandı.

Şimdiye kadar yerli hakemler, son yıllarda oynanan maçlarda üç galibiyet elde etti. Bu futbol bayramının organizatörleri, Bulgaristan Futbol Hakemleri Birliği ve İstanbul Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yanı sıra Bulgar-Türk İş Kadınları Kulübü’dür.Karşılaşmanın nazik ev sahipliğini yapan Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Hasan Azis’in “Futbol – Sınır Tanımayan Dostluk” sloganı şehirdeki bu futbol bayramının birleştirici unsuru haline geldi. Maç öncesinde Bulgaristan ile Türkiye takımları arasında Arena Arda Stadı’nda oynanan önceki maçlardan fotoğraflardan oluşan bir sergi açıldı.

Resmi konuklar Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Halit İslam Tarı, Bulgaristan Futbol Hakemleri Birliği Başkanı Dr. Anton Genov, Onursal Başkanı Prof. Dr. Dimitır Parmakov idi. Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Başkanı Abdurrahman Arıcı ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de hazır bulundular. Bulgaristan tarafından Arena Arda Stadı tribünlerindeki yerini Hakimler Komisyonu Başkanı David Borbalan, BFS Hakemler Müdürü Stoyan Aleksiev ve BFS Plovdiv (Filibe) Bölgesi Koordinatörü Atanas Uzunov da aldılar. 49. Dönem Halk Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nebiye Kabak’ın yanı sıra Arena Arda Stadı’nın resmi konuklar için ayrılan locasında maçı izleyenler arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) milletvekilleri Elvan Gürkaş, Adlen Şevket, Bayram Bayram, Ahmet Ahmedov ve Sezgin Mehmet de yer aldılar. Bulgar-Türk İş Kadınları Kulübü Başkanı Türkan Türker de her iki takımın performansını tribünden alkışladı. Karşılaşmada Kırcaali şehri ve bölgeden tüm futbol kulüplerinden çocukların yanı sıra Arda Profesyonel Futbol Kulübü’nün erkek takımından çok sayıda oyuncu da hazır bulundular. 

Maç, Bulgaristan’ın 7:2’lik kesin galibiyetiyle sona erdi. Görünüşe göre teknik direktör Yordan İvanov’un (Yotso) talimatları mükemmel bir şekilde uygulandı, çünkü 4. dakikada Gero Piskov skoru 1:0 yaptı, 16. dakikada ise Georgi Stoyanov bir dizi yanıltmacanın ardından farkı 2:0’a çıkarttı. Daha iki dakika oyundan sonra Bulgar takımın kaptanı Georgi Todorov skoru 3:0 yapmayı başardı ve beş dakika sonra maçın dördüncü golünü yine isabetli bir şekilde kaydetti. İlk yarının sonunda Dimo ​​Dimov ve Martin Markov, Bulgaristan adına iki gol daha attılar. Moladan sonra Türkiye’den konuk takım, 48. dakikada penaltı vuruşuyla Yalçın’ın ve 62. dakikada Biçer’in attığı iki golle skoru 6:2’ye çevirmeyi başardı. Ventsislav Mitrev, Bulgaristan – Türkiye maçının nihai sonucunu 7:2 olarak şekillendiren son gole imza attı. 

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki bu futbol bayramları hakkında biraz bilgi verelim. Eski futbol hakemi Prof. Dr. Yordan İvanov’un (Yotso) kaptanlığındaki Bulgar takımı iki kez (2015 ve 2017’de) Türkiye’yi ziyaret etti ve burada Kartal ilçesindeki stadyumda oynanan dostluk maçlarında Türk meslektaşlarının takımını mağlup etti. 2016 yılında Türk futbol hakemleri Sofya’yı ziyaret ettikler ve burada Bulgar meslektaşlarıyla gerçekleştirdikleri futbol karşılaşması yine Bulgar takımının galibiyetiyle sona erdi. İki takım arasındaki karşılaşmalar futbol sahasında başlayıp ev sahibi takımın düzenlediği akşam yemeklerinde de dostane bir atmosferde devam etti.

Kırcaalihaber

Read Previous

Türk askerinden Kosova’da eğitime destek

Read Next

Prizren’de Türk ve Boşnak öğrencilere ders kitapları temin edilemedi