Kilis: Nobel Adayı Şehri

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 3 milyon mültecinin 127 bin 200’ü, nüfusu 90 bin olan Kilis’te yaşıyor. Nüfusundan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Kilis, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Belediye Başkanı Hasan Kara, “Tarih boyunca bizden yardım isteyen halklara kapılarımızı açtık. Bunu toplumsal olarak başarıyoruz. Kilis nüfusunun 2023 yılında 115 bin nüfusa çıkacağı öngörülüyordu ve alt yapı planlaması buna göre hazırlandı. Ancak Suriye’deki savaş bu planların değişmesine neden oldu.” dedi.

41f96ccaaw595690_01

Dünyanın Kilis’i örnek alması gerektiğini söyleyen Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, “Bu örneğin dünya tarihine geçmesi açısından bu ödülü önemsiyor ve dünyanın yapılan misafirperverliği görmesini istiyoruz. Avrupa Hümanizmin kitabını yazdı, biz yaşatıyoruz” dedi.

Kara şöyle konuştu: “Bomba seslerinden duramadığımız, gürültüden sarsıldığımız bir ortamda biz kendi nüfusumuzdan fazla misafire ev sahipliği yapıyoruz. Kilis’te yaşanan örnek dünya kurulduğundan bu yana yaşanmamıştır. Fakat dünya bizi görmezden geliyor. Türkiye’nin kapılarını hiç kapatmadığı halde, Avrupa’nın sürekli kapıları açmaları yönünde çağrıda bulunuyorlar. Güney kapısını açıp, Batı kapısını kapatmamız imkansız.

Kaynak: AA

Read Previous

Pendarovski: Ne Pahasına Olursa Olsun VMRO DPMNE 24 Nisan’da Seçimlere Gidecek

Read Next

Makedonya – Slovakya Arasındaki Yatırım Fırsatları Masaya Yatırıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *