KDTP milletvekili Kervan, Mitroviça’da Türkçe eğitim ile ilgili sorunları görüştü

Kosova Meclisi’nde Kosova demokratik Türk partisi KDTP’nin milletvekili Enis Kervan Mitroviça Belediyesi Eğitim Müdürü Drita Kadriu ile bugün Mitroviça’da Türkce eğitim kalitesinin yükselmesine, Türkçe eğitimin devam etmesine, son günlerde Belediye öğretmen iş ilanı alıminda Türkçe eğitime yönelik öğretmen ilanının iptaline yönelik duyduğumuz şaşkınlığını dile getirerek birkaç öğretmenin kadrolu alımına yönelik yapılabilecekler hakkında fikir alış verişinde bulundu.

Kosova’da toplulukların dolayısıyla Türk topluluğunun egitim hakkının yasa ve anayasayla korunduğunu dile getiren kervan,  Mitroviça Türklerinin Mitroviça’da saygın  ve öncü bir topluluk olduğunu belirtti.

Kosova Eğitim Bakanlığı’ndan bu oğretmenlerin aımına yönelik öğrenci sayısına bakmaksızın ek bütçe sunmaları  talebinde bulunacağını  dile getiren milletvekili Enis kervan, gönüllü hizmet veren öğretmenlerimizin Mitroviça şehrinde Türkçe eğitim  için bir umut olduklarını kaydederek, belediyenin öğrencilerimize ve halkımıza sahip çıklmasi gereğini vurguladi.

Belediye Egitim Müdürü Drita Kadriu, milletvekili Enis Kervan’a, yaptığı ziyret ve Mitroviça’daki Türkce eğitim ve öğretmenlere konusunda gösterdiği  hassasiyetten dolayı   tesekkürlerini ifade etti. Kadriu,  uzun zamandan beri bu konuda milletvelili Enis Kervan ile  istişarelerde oldugunu hatırlattı.

Yasalarda yapılacak olan değişiklikler hakkında fikrilerini milletvekili Kervan ile paylaşan Mudür Drita Kadriu, en iyi  çözüme ulaşmak için elinden geleni yapacağını,  kalifiyeli kadrolara her zaman belediyenin kapılarının  açık olduğunu dile getiren  Milletvekili Kervan ile çözüm  için ortak hareket edeceklerini sözlerine ekledi.

Milletvekili Kervan, Mitroviça Eğitim Müdürü Drita Kadriu’dan yazili bir dilekçeyle Kosova Eğitim Bakanlığı’ndan Türkçe eğitime oölğetmenlerin kadroya dahil edilmesi  için ek bütçe talebinde bulunmasını ve önümüzzdeki dönemde Matematik-Enformatik, Tarih-Coğrafya, Kimya-Biyoloji dersleri icin kadro alımı caliçmalarının şimdiden  başlatilmasını talep etti.

Bu görüşmede, milletvekili Enis Kervan’a KDTP Mitoviça Şube Başkani Erol Zekeriya ve

Mitroviça “Andon Zako Çajupi” okulu Türkce  öğretmenleri Nazan Abdurrhmani Rexha ve

Fjolla Rexha eşlik etti.

Kosovaport

Read Previous

Lavrov’dan bölgeye önemli ziyaret

Read Next

Şampiyonlar Ligi’ne Hırvatistan damgası