Kosova’da Meclis Genel Kurul oturumu kapsamında kürsüye çıkan KDTP Genel Başkanı ve Milletvekili Fikrim Damka, birkez daha Hz. Muhammed’e hakaret içerikli paylaşım yapan Kosova’nın Fransa Büyükelçisinin derhal görevden alınmasını talep etti.


Damka, Büyükelçinin görevden alınmadığı sürece, 6+ parlamenter grubu milletvekillerinin Covid-19 yasaları ve Ekonomik Kalkınma Yasa tasarısı dışında hiçbir yasayı oylamayacakları konusunda Hükümete ultimatom verdi.
Damka konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün bahsetmem gereken önemli bir konu hepimizi yakından ilgilendiren bir konudur. Bugünlerde Avrupa’da üst düzey devlet yöneticilerinden bariz bir şekilde İslam’a karşı hakaret ve iftiraya varan ve dinlerarası hoşgörü ve saygı değerlerini ortadan kaldırmaya yönelik söylemler duymaktayız.

Bu söylemler, gelecekte bizleri istenmeyen sonuçlara sebep olabileceği gibi, hepimizi dönüşü olmayan bir yola sürükleyebilir.
Herkesin bu hususta dikkatli davranması gerekirken, bizim Fransa Büyükelçimiz ateşe körükle gider gibi kendini ve Kosova’yı zor bir pozisyonda bırakmıştır.

Çoğunluğu müslüman olan bir ülkenin büyükelçisi, İslam karşıtlığı içeren saygısız mesajı paylaşarak, dinlerarası hoşgörü ve birlik içinde yaşamanın önemini vurgulayan Kosova Cumhuriyeti’nin Anayasasını ve ilkesel değerlerini hiçe sayarak, bu ülkede yaşayan tüm müslümanlara hakaret etmiş, Kosova Cumhuriyeti’nin imajına telafi edilmesi güç bir zarar vermiş ve İslam karşıtlığını adeta körüklemiştir.

Kosova Fransa Büyükelçisinin din ve inanç temelli nefrete yol açan bu davranışı, İslam alemine, temsil ettiği ve vatandaşı olduğu ülkeye ve insanlığın değerlerine karşı büyük bir saygısızlıktır.

Bu sergilediği davranışın bizim için kabul edilemez bir davranış olduğunu dile getirerek, Başbakan Abdullah Hoti ve Cumhurbaşkan Haşim Thaçi’ye 6+ Parlamenter Grubu milletvekilleri olarak, derhal görevden alınması için resmi yazı göndermemize rağmen, maalesef ki her iki kurumdan da bugüne kadar konuyla ilgili hiçbir adım atılmamıştır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’e yapılan hakaret tüm İslam alemine yapılmış bir hakaretir. Söz konusu dinimiz ve inancımızı zedeleyen davranışlar olduğunda, Türk’ü, Arnavut’u, Boşnağı, Rom’u, Goralı’sı ayırt etmeksizin bu saygısız davranışa hepimiz tepki vermeliyiz; kaldı ki yüzde 90’ı Müslüman olan bir ülkede buna susmak ve hiçbir adım atmamak bizler için büyük bir ayıptır.

6+ Parlamenter Grubu olarak, sizlerin huzurunda hükumetten ilgili kişinin derhal görevden alınması ve gereğinin yapılması için Başbakan’ı göreve davet ediyor, görevden alınmadığı sürece, 6 milletvekili olarak Covid-19 yasaları ve Ekonomik Kalkınma Yasa tasarısı dışında önümüzdeki oturumlarda hiçbir yasayı oylamayacağımızı burdan bildirmek istiyorum. Bu konuda bir an evvel Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından gerekli adımların atılmasını bekliyoruz.”

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

Erdoğan: Zaferlerle dolu şanlı mazimizden cesaret alarak birlik beraberlik ve kardeşlik içinde yürümeye devam edeceğiz

Sonraki Haber

K. Makedonya’daki Türk siyasi partilerden Cumhuriyet Bayramı mesajları