Kuzey Makedonya’daki Türk siyasi partileri Türk Demokratik Partisi (TDP), Türk Hareket Partisi (THP) ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle tebrik mesajları yayınladı.

TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas ismiyle yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Bugün anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıldönümünü kutlamanın haklı onur ve gururunu yaşarken, Cumhuriyet coşkusunu yüreğinde yaşatan herkese en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

Bu günde, Türkiye Cumhuriyeti’ni bize armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanımızı canlarını hiçe sayarak koruyan şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bu anlamlı gün, Türkiye’deki Türkler için olduğu kadar, Türkiye dışında yaşayan biz Türkler için de büyük bir öneme sahiptir. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. yılını kutladığımız bu günlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı dileğiyle, tüm Türk Dünyası’nın Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun.”

THP tarafından yayınlanan mesajda ise, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk milletinin tabiat ve adetlerine en uygun idare biçimi Cumhuriyet idaresidir” sözleriyle ilan etmiş olduğu Cumhuriyetimizin 97. yılını kutlamanın gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşı destanının en büyük kazanımı olan çağdaş ve demokratik Cumhuriyet hepimize emanet edilmiş bir mirastır ve bu mirası layıkıyla korumak, ilerideki nesillere sağlam bir şekilde aktarmak temel görevimizdir. Gücünü aziz Türk milletinin kendisine bağlılığından alan cumhuriyetimizi bize armağan eden Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, coğrafya farketmeksizin tüm soydaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.” denildi.

TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç da Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök’e ithafen yazdığı tebrik mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97’nci yıldönümü münasebetiyle, Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi’nin bütün mensupları adına ve şahsım adına Cumhuriyet Bayramınızın, Şahsınıza ve Şahsınızda bütün Türkiye vatandaşlarına, Türk Dünyasına hayırlara vesile olmasını Rabb’imizden niyaz ediyorum.

Muhterem Büyükelçim, Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir ülkedir ve dış Türklerin teminatıdır. Bugün Anavatanımız yeniden yedi düvele karşı dik durmaktadır. Şartlar ne olursa olsun, kayıtsız şartsız Anavatanımızın yanında yer aldığımızı herkesin bilmesini isterim. Türkiye Cumhuriyeti sevdamıza hiç kimse gölge düşüremez. Türkiye Cumhuriyeti ilelebed yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle dualarımızı hiç bir zaman eksik etmedik, etmeyeceğiz.  Bu vesileyle en kalbi selam ve hürmetlerimi arz ederim.”

Önceki Haber

KDTP Milletvekili Damka’dan hükümete ultimatom

Sonraki Haber

Saraybosnalı Müslümanlardan Hazreti Muhammed’i hedef alan karikatürlere tepki