Karadağ’daki nüfus sayımına istatistik olarak değil, siyaset olarak bakılıyor.

Politika analisti Andrija Djukanoviç, Özgür Avrupa Radyosu’na yaptığı açıklamada, Karadağ’da gerçekleştirilecek olan bir sonraki nüfus sayımına siyaset gözüyle bakıldığını belirtti.

Nüfus sayımının bu sene nısan ayında yapılması planlanmıştı, ancak bütçe yetmezliği ve Koronavirüs salgınından dolayı ertelendi. Karadağ’da son nüfus sayımı 2011’de yapıldı.

Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç’in, teknik sorunlardan dolayı 10 Ağustos’ta nüfus sayımının gerçekleşmeyeceğini belirten açıklamasından sonra, bu fikre karşı çıkanlar oldu. 

Krivokapiç’in düşüncesine katılan Karadağ Hükümeti Başkan Yardımcısı Dritan Abazoviç, nüfus sayımının bu senenin sonuna kadar yapılmasına teknik sorunların izin vermediğini söyledi.

Demokrat Cephe Partisi ise nüfus sayımının olmamasının hükümetin olmaması anlamına geldiği görüşünde. Karadağ’da nüfus sayımının gerçekleştirilmemesinin Karadağlı Sırplar aleyhinde bir adım olduğunu savunan DC Partisi temsilcileri, nüfus sayımının “Karadağ’ın gerçeğini, daha doğrusu Karadağ’da çoğunluğun Sırp olduğunu göstereceğin” ve bu şekilde Karadağ Sırp kimliğine geri bürüneceğini” düşünüyor. Nüfus sayımında çoğunluğun kendisini Sırp olarak ifade etmesi durumunda sözde “Sırp dünyası” projesinin gerçekleştirilmesi kolaylaşacak.

Analist Djukanoviç, bu tür beklentilerin gerçek dışı olduğu görüşündü. Nüfus sayımının bir grup için yenilgi, diğer grup için ise teşvik kabilinden olacağını söyleyen Djukanoviç, bunun sadece halklar arasında daha büyük çatışmalara ve parti liderlerinin puan toplamasına yardımcı olacağını belirtti.

“Sırp dünyası” Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin’in lanse ettiği yeni bir ifade. “Sırp dünyası” politikasının amacı bölgedeki bütün Sırplar’ı bir çatı altında toplamak.

Demokrat Cephe’nin tepkisinden sonra, Krivokapiç’in kabinesi düşüncesini değiştirdi. 26 Ağustos’ta yapılacak hükümet toplantısında nüfus sayımı yasa tasarısı hakkında konuşulacak.

Geçen sene seçimlerden önce Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Karadağ’daki nüfus sayımının Sırp halkı için önemli olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

İDB: Türk kardeşlerimizden özür diliyoruz

Sonraki Haber

Kosova’da 14 siyasi parti seçim komisyonuna başvurdu