Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği (İDB) tarafından Türk bayrağının makam odasından kaldırılması ile ilgili yapılan açıklamada, makam odasındaki Türk bayrağının protokol hatası ile kaldırıldığı belirtilerek Türk vatandaşlardan özür dilendi.

İslam Dini Birliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Dünya İslam Ligi RABITA Genel Sekreteri Abdülkerim el İsa’nın 12 Ağustos’taki ziyaretleri kapsamında İDB’yi de ziyaret ettiği anımsatıldı.

Yurtdışından gelen bütün yabancı heyetleri en iyi seviyede ağırlamaya özen gösterildiği ve RABITA Genel Sekreteri ve heyetine de aynı özeni göstermeye çalıştıkları belirtilen açıklamada, “Bu ziyaret sırasında bir protokol hatası olarak İDB’deki resmi makamdan çok kısa süreliğine de olsa Türk bayrağının çekilmiş olması nedeniyle büyük tepkilere maruz kalmamız bizi derinden üzmüştür. Kasıtsız yapılan bu hareketle hiç kimseyi özellikle de Makedonya’daki Türk kardeşlerimizi asla incitmek istemedik. Yapılan bu hareketin yanlış anlaşmalara sebebiyet vermesi dolayısıyla İslam Dini Birliği olarak incinen ve üzünen bütün Türk kardeşlerimizden özür dilemekteyiz.” denildi.

Açıklamada, “Şunu da bilhassa belirtmek isteriz ki Türk bayrağı İslam Birliği girişinden hiçbir zaman çekilmemiştir ve her zaman dalgalanmaya devam edecektir. İslam Birliği Makedonya’da yaşayan bütün Müslümanların temsil edildiği, herkesi kucaklayan ve eşit mesafede bulunan ve kimsenin etkisi altında kalmadan kendi özerkliğini koruyan yegane bir dini kuruluştur.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Yunanistan’a kaçmaya hazırlanan 7 FETÖ şüphelisi yakalandı

Sonraki Haber

Karadağ’daki nüfus sayımı etnik rekabete dönüştü