Karadağ’da hükümeti kurma görevini Abazovic’in alması bekleniyor

Karadağ’da partiler arası görüşmelerin sona ermesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in hükümeti kurma görevini en geç Pazartesi gününe kadar URA lideri Abazovic’e vermesi bekleniyor.

Karadağ basınındaki haberlere göre Abazovic’in bugün Djukanovic ile bir araya gelerek partiler arası görüşmelere ilişkin bilgi vermesi ve meclis çoğunluğuna ulaştıklarını açıklaması bekleniyor.

Dün geceye kadar Yunanistan’a iki günlük bir ziyarette bulunan Djukanovic, TVCG’ye verdiği demeçte, Karadağ’da siyasi önceliklerin ne olduğu konusunda yüksek bir uyum mevcut olduğu izlenimi edindiğini söyledi. Djukanovic, net bir meclis çoğunluğunun desteğini alacak bir hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.

Atina’ya gelmeden önce Başbakan Yardımcısı ve URA Sivil Hareketi Lideri Dritan Abazovic ile görüşüp görüşmediği ve başbakan olarak kabul edilip edilmediği sorulduğunda, Djukanovic, devlet başkanının rolünün, parlamento çoğunluğunun varlığını öğrendikten sonra hükümetin oluşumu için bir yetkiyi temsilcisine vermek olduğunu söyledi.

Diğer taraftan dün gece başkent Podgoritsa’da azınlık hükümeti aleyhinde protesto gösterisi gerçekleştirildi.

Demokrat Cephe Partisi liderlerinden Nebojsa Medojevic ise URA lideri Abazovic’in Sırp karşıtı bir koalisyon kurması halinde ülkenin parçalanacağını ileri sürdü.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Birçok ülke azalan vakalar ve yüksek aşılama oranı sayesinde Kovid-19 tedbirlerini kaldırıyor

Read Next

Türk milli atletler, Balkan Salon Şampiyonası için Sırbistan’a gitti