Karadağ’da binlerce gösterici erken seçim istedi

Karadağ’da dün akşam başkent Podgoritsa’da parlamento önünde toplanan 10 bini aşkın gösterici, erken seçim talep etti.

Cumhurbaşkanının yetkilerinin kısıtlanmasına ilişkin yasa tasarısının protesto edildiği gösteri, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in liderliğini üstlendiği Karadağ’ın Sosyalistleri Demokratik Partisi (DPS) taraftarları tarafından tertiplendi.

Karadağ’ın dört bir yanından vatandaşların destek verdiği gösteride “Biz Karadağ ve AB için buradayız” ve “Seçim istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı. Göstericiler, “Faşizm varken bize rahat yok”, “Susmak için burada değiliz” ve “Anayasayı çiğnetmeyiz, seçim istiyoruz” sloganları attı.

Erken seçim talebiyle başlatılan bir imza kampanyasına ise şimdiye kadar yaklaşık 30 bin vatandaş destek verdi.

Karadağ’da cumhurbaşkanının hükümetin kurulma sürecindeki yetkilerini kısıtlayan yasa tasarısı, Cumhurbaşkanı Djukanovic’in görevi Sırp yanlısı partiler tarafından aday gösterilen eski Dışişleri Bakanı Miodrag Lekic’e vermeyi reddetmesinin ardından meclise gelmişti. Djukanovic, Sırp yanlısı Demokratik Cephe öncülüğünde geçirilen yasa tasarısını meclise geri gönderdi. 

Djukanovic, görevi Lekic’e vermeyi reddetme sebebini teklifin zamanında kendisine ulaştırılmaması ve yeterli sayıda vekilin imzasına sahip olmaması olarak açıklamıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Hafta sonu ülke genelinde yağış bekleniyor

Read Next

Taravari: Hükümete katılmayı görüşmedik