Karadağ ve Arnavutluk, Bojana Nehri üstünde köprü inşa etmek için anlaştı

Batı Balkan ülkeleri Arnavutluk ve Karadağ, iki ülke arasında sınır nehri olan Bojana Nehri üzerinde köprü inşa etmek için anlaşma imzaladı.

Karadağ’ın ev sahipliğinde başkent Podgorica’da Arnavutluk ile düzenlenen ortak hükümet oturumunda, iki ülke arasındaki işbirliğinin her alanda güçlenmesi ele alındı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, oturumun ardından düzenlenen ortak basın toplantısındaki konuşmasında, Karadağ ve Arnavutluk arasındaki mesafeyi kısaltacak ve Bojana Nehri üzerine inşa edilecek köprü için imzaların atıldığını bildirdi.

Açık Balkan girişiminin bölge için hayati önem taşıdığını söyleyen Rama, Karadağlı mevkidaşı Dritan Abazovic ile Ukrayna’nın başkenti Kiev’i de ziyaret ettiklerini ve her zaman Ukrayna’nın yanında olduklarını vurguladı.

Rama, bölge ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreçlerinin ülkeler arasında işbirliğiyle doğru orantılı olduğunu dile getirdi.

“AB’deki ortak geleceğimizi görüyoruz”

Karadağ Başbakanı Abazovic de ilişkileri güçlendirmek ve her alanda işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi.

Abazovic, geleceğe yönelik ortak işler yapmak arzusunda olduklarını ve bunun öncelikle ekonomik kalkınmaya dayanması gerektiğini ifade etti.

Bojana Nehri üzerinde kurulacak köprünün Karadağ ve Arnavutluk’u turizm alanında da birbirine bağlayacağını ve bundan çok mutlu olduğunu belirten Abazovic, “Köprü, insanların geçişini kolaylaştıracak, özellikle yaz aylarında trafik sıkışıklığını azaltacak ve tüm bölgenin geliştirilmesi anlamında faydalar getirecektir.” dedi.

Abazovic, Arnavutluk ile Karadağ arasında sağlık, savunma, tarım gibi alanlarda işbirliğini artırmak istediklerini aktararak, şunları kaydetti:

“AB’deki ortak geleceğimizi görüyoruz ve bu mesajın buradan da gönderilmesini istiyoruz. Karadağ ve Arnavutluk hükümetleri arasındaki ilişkiler, bölgedeki diğer ülkelerce takip edilmesi gereken bir örnektir. Karadağ, komşu ülkelerle ortak oturumlar düzenlemeye kararlı çünkü insanların birbirlerini tanımalarının, önemli anlaşmazlıkları çözmelerinin en iyi yolunun bu olduğunu düşünmektedir.”

Ortak hükümet oturumunun ardından Bojana Nehri üzerindeki köprü inşasının yanı sıra ilgili bakanlıklar arasında ekonomi, sağlık, kültür, savunma ve çevre alanlarında da bir dizi işbirliği protokolü imzalandı.

Açık Balkan girişimi

Batı Balkan ülkeleri Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın kurduğu ve o dönem kamuoyunda “Mini Schengen” olarak bilinen bölgesel girişim, ilk olarak 10 Ekim 2019’da Sırbistan’ın Novi Sad şehrinde 3 ülkenin liderlerinin katılımıyla tanıtılmıştı.

Bu ülkelerin liderleri, Temmuz 2021’de “Mini Schengen” olarak bilinen bölgesel girişimi, “Açık Balkan” (Open Balkan) olarak adlandırdıklarını duyurmuştu.

Girişim, bölgesel işbirliğin artırılması yanı sıra bölge ülkelerinin Avrupa entegrasyonuna yardımcı olmayı amaçlıyor.

AA

Read Previous

Yücel Şehitleri Üsküp’te anıldı

Read Next

Sırbistan’dan Karadağ’a giden trenden kaçırılarak öldürülen 19 kişi katliamın 30. yılında anıldı